Puma-albinos przyszła na świat w Nikaragui. Zwierzę jest ekstremalnie rzadkie

Matka z młodym.
Matka z młodym.
Źródło zdjęć: © FORUM | MAYNOR VALENZUELA
Marcin Watemborski

28.08.2023 12:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mały samczyk urodził się w zoo w Nikaragui. To prawdopodobnie jeden z czterech takich okazów na świecie. Niesamowicie rzadkie zwierzę jest zdrowie i spędza czas z matką na wybiegu. Zdjęcia malca skruszą kamień z najtwardszego serca.

Ogród zoologiczny im. Thomasa Belta znajduje się w miejscowości Juigalpa w Nikaragui. O niecodziennym zjawisko jako pierwsza doniosłą agencja Reutera, a za nią AFP. Na świat tam przyszedł samiec pumy, który jest biały jak śnieg. Weterynarz Carlos Molina mówi, że jest to jeden z czterech takich okazów na świecie, co sprawia, że zwierzę jest ekstremalnie rzadkie.

Molina powiedział również, że kociak jest zdrowy i pełny energii. Mimo tego, że jego ciało powinno być pokryte beżowym futrem z plamkami, jest ono szaro-białe. Pumy nazywane są często "lwami górskimi", ale patrząc na tego malca, musiałby on zamieszkać bardzo wysokie góry, by ukrywać się w śniegu. W normalnym terenie rzucałby się w oczy, bo nie ma naturalnego kamuflażu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Albinizm to rzadka mutacja genetyczna, która sprawia, że skóra, tęczówki i futro zwierzęcia się nie wybarwiają. Brakuje w nich pigmentu. Sprawia to, że takie osobniki są białe i często mają czerwone lub jasnoniebieskie oczy. U ludzi również występuje całkowite bielactwo. Albinosi – zarówno zwierzęta, jak i ludzie – są w poważnym niebezpieczeństwie.

Matka z młodym albinosem.
Matka z młodym albinosem.© FORUM | MAYNOR VALENZUELA
Matka z młodym albinosem.
Matka z młodym albinosem.© FORUM | MAYNOR VALENZUELA

W przypadku zwierząt mogą one łatwo padać ofiarom drapieżników. Co do ludzi – to straszne, ale np. w Afryce są grupy polujące na albinosów, zabijający ich i sprzedający ich organy na czarnym rynku ze względu na lokalne wierzenia.

Wspomniany kociak urodził 22 sierpnia 2023 r. Jak informuje dyrektor zoo, maluch będzie mieszkał na prywatnym wybiegu. Ośrodek chce zapewnić mu jak najlepszy być i zadbać o jego przetrwanie – normalne dorosłe osobniki mogłyby go nie zaakceptować i zrobić krzywdę, gdyby był w tym samym miejscu.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)