Punkty widokowe w Wiśle i okolicach, które warto uchwycić w obiektywie
Wisła to popularna miejscowość turystyczna zlokalizowana w Beskidzie Śląskim. Kojarzy się przede wszystkim ze słynnym skoczkiem narciarskim Adamem Małyszem, Rezydencją Prezydenta RP oraz początkiem najdłuższej rzeki naszego kraju, która to właśnie tu ma swoje źródła. Wisła to także miejsce świetnie znane i doceniane w gronie miłośników fotografii krajobrazowej – zarówno tej profesjonalnej, jak i amatorskiej. Jej okolice obfitują bowiem w wiele fantastycznych punktów widokowych, w których można nie tylko do woli podziwiać niesamowite widoki, ale także uwiecznić ich piękno na pamiątkowych fotografiach.
Wisła i jej malownicze okolice w kilku słowach
Każdy region w naszym kraju posiada miasto, które możemy określić mianem jego stolicy i głównej bazy wypadowej. W przypadku Beskidu Śląskiego może stać się nim Wisła, która nie bez powodu jest nazywana "Perłą Beskidów". To niewielka, ale bardzo piękna i obfitująca w liczne atrakcje miejscowość, która ma wiele do zaoferowania zdecydowanym na jej odwiedzenie turystom. To miejsce, które idealnie sprawdzi się zarówno na krótki, weekendowy wypad w góry, jak i na dłuższy urlop spędzany solo lub w większym gronie.
Na gości czeka tu bogata i zróżnicowana pod względem charakteru baza noclegowa, liczne lokale gastronomiczne serwujące dania kuchni z całego świata, rozbudowana sieć szlaków turystycznych, a także atrakcje turystyczne i rozrywki przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – coś dla siebie znajdzie tu bowiem miłośnik górskich okolic w każdym wieku! Jeśli chodzi o noclegi Wisła ugości ich wszystkich w swoich domkach letniskowych, kwaterach i pokojach do wynajęcia, apartamentach, a także w malowniczo usytuowanych pensjonatach, które są dostępne przez cały rok.
Punkty widokowe w Wiśle i okolicy
Wisła to miejscowość, która słynie z przepięknych widoków na malowniczy Beskid Śląski. Jeden z najbardziej znanych punktów widokowych, chętnie odwiedzany zarówno przez miłośników podziwiania panoram, jak i fotografów, znajduje się w Białej Wisełce. To właśnie tu można podziwiać kaskady Rodła, czyli zbiór 25 wodospadów, uznawanych za najbardziej widowiskowe w całych Beskidach. Oko i obiektyw ucieszy także sama malownicza Dolina Białej Wisełki, a także sztuczny zbiornik wodny – Jezioro Czarniańskie.
Biała Wisełka to jedno z pierwszych miejsc na terenie miejscowości, które warto odwiedzić w poszukiwaniu malowniczych panoram. Kolejnego nie trzeba jednak wcale szukać daleko! Jest nim bowiem skocznia narciarska im. Adama Małysza, z której szczytu roztacza się fenomenalny widok zarówno na miasteczko, jak i na całą jego okolicę. Jako ciekawostkę warto podać, że skocznia powstała w tym miejscu już w 1933 r., w 2008 r. została jednak gruntownie przebudowana – to właśnie wtedy nadano jej imię najsłynniejszego polskiego skoczka. Najpiękniejsze widoki można podziwiać z kawiarni na wieży startowej, do której można dostać się wyciągiem krzesełkowym.
Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w poszukiwaniu pięknych widoków, jest jeden z najbardziej znanych zabytków Wisły – Rezydencja Prezydenta RP. Jest to wybudowana w latach 1929-1930 budowla, której należy szukać w lesistej okolicy Zadniego Gronia. Wrażenie robi sama sylwetka zamku, która przepięknie prezentuje się z oddali, przywodząc na myśl średniowieczne budowle. Będąc w okolicy, warto skusić się o wejście do środka – zamek jest bowiem dostępny dla zwiedzających.
Wieże widokowe Wisły
Mówiąc o punktach widokowych Wisły i okolic, nie sposób nie wspomnieć także o znajdującej się w pobliżu miejscowości wieży widokowej. Znajduje się ona na Baraniej Górze – najwyższym szczycie polskiej części Śląska Cieszyńskiego. Jej wysokość wynosi nieco ponad 15 metrów, która jest jednak w pełni wystarczająca, aby zapewnić turystom przepiękne widoki na polskie, czeskie i słowackie góry. Z wieży widokowej na Baraniej Górze można podziwiać m. in. Tatry, Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowiecki, Babią Górę, Małą Fatrę, a przy dobrej pogodzie także Jesioniki.
Już wkrótce, bo pod koniec 2024 r. planowane jest natomiast otwarcie drugiej wieży widokowej w okolicach Wisły. Mowa o znajdującej się obecnie w budowie 35-metrowej konstrukcji, która powstaje na Wierchu Skolnity i już wkrótce ma stać się najwyższą tego typu budowlą w całym województwie śląskim. Na wieżę prowadzić będzie ścieżka w koronach drzew o długości ok. 1000 metrów z punktami edukacyjnymi.