Pyłek w obiektywie to nic! Jak się okazuje – stłuczona soczewka też

Pyłek w obiektywie to nic! Jak się okazuje – stłuczona soczewka też

Pyłek w obiektywie to nic! Jak się okazuje – stłuczona soczewka też
Źródło zdjęć: © © Howard Parker / [WYCameras](https://www.facebook.com/wycameras/)
Marcin Watemborski
01.10.2019 07:36, aktualizacja: 26.07.2022 15:36

Na pewno zdarzyło się wam narzekać na pyłek w środku obiektywu, bo przecież każdy z nas chce mieć idealnie czyste szkła. Przeważnie nie zobaczycie ich na zdjęciu, a to tylko kwestia estetyczna. Zobaczcie zdjęcia z obiektywu, który ma mocno pękniętą wewnętrzną soczewkę.

Widziałem już wiele zdjęć z przeróżnych obiektywów – starych i nowych, tych od powiększalnika i rzutnika, ale nigdy jeszcze nie widziałem zdjęć z obiektywu, którego wewnętrzna soczewka miała spotkanie trzeciego stopnia ziemią i konkretnie się potłukła. Gdy zobaczyłem ten egzemplarz obiektywu Kaleinar 100 mm f/2.8 to aż przeszły mnie ciarki. Zdecydowanie tak wygląda koszmar każdego fotografa.

Za każdym razem, gdy któryś z moich obiektywów upadał, modliłem się, by nic się nie stało. Raz moje szkło uchronił filtr ochronny, gdy moja Sigma 35 mm f/1.4 Art poleciała ”na twarz”, innym razem musiałem wysłać szkło do serwisu, bo przyblokowałem pierścień przysłony. Na szczęście nigdy nie doświadczyłem tego, co ekipa WYCameras.

Jak widać na załączonym obrazku – obiektyw ma naprawdę mocno popękaną wewnętrzną soczewkę. Wydawałoby się, że już nic nie da się zrobić, a zwłaszcza zdjęć. Okazuje się, że jest kompletnie inaczej! Howard Parker, właściciel wspomnianego Kaleinara, zrobił kilka fotek testowych i to wcale nie na najbardziej otwartej przysłonie.

Zdjęcie z ulicy zostało wykonane przy f/11, a nie ma nawet najmniejszego cienia, ani załamania światła. Zdjęcie Hasselblada powstało na f/2.8. Na zbliżeniu tego samego kadru również nie uświadczycie artefaktów spowodowanych pęknięciem. Podejrzewam jednak, że przy specyficznych warunkach i odpowiednim kącie padania światła, mogłyby powstać dziwne flary, a w bokehu dziwne kształty.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)