QNAP zaprezentował kompaktowego NAS-a z Thunderbolt 2 na dyski SSD

QNAP zaprezentował kompaktowego NAS‑a z Thunderbolt 2 na dyski SSD

QNAP TVS-882ST2 Thunderbolt 2
QNAP TVS-882ST2 Thunderbolt 2
Marcin Falana
11.02.2017 10:40, aktualizacja: 26.07.2022 18:38

QNAP TVS-882ST2 Thunderbolt 2 to nieduży i wydajny NAS na dyski HDD i SSD, który może się przydać do przechowywania i edycji filmów 4K i zdjęć.

Przechowywanie danych, a właściwie rezultatu swojej pracy albo pasji, czyli zdjęć i filmów, to dla fotografów i filmowców bardzo ważna kwestia. Porządny system do backupu z czasem jest elementem niezbędnym, jeżeli chcemy, żeby nasze zdjęcia były bezpieczne, o czym dokładniej pisze Kuba w swoim poradniku Backup w pracy fotografa. Idealnym rozwiązaniem są urządzenia NAS, czyli Network Attached Storage. W rzeczywistości są to energooszczędne komputery z dużym dyskiem, albo dyskami, które służą do bezpiecznego przechowywania i udostępniania danych.

Nowy NAS dla filmowców i fotografów

Firma QNAP wprowadziła do swojej oferty model TVS-882ST2 Thunderbolt 2 NAS. Urządzenie obsługuje do 8 dysków 2,5” SATA 6 Gb/s SSD lub HDD i jest wyposażone w energooszczędny, czterordzeniowy procesor Intel Core i5 szóstej generacji ze sprzętowym szyfrowaniem AES-NI. Nowy NAS marki QNAP wyposażony jest również w szybkie złącze Thunderbolt 2, dwa porty sieciowe 10GbE 10GBASE-T, złącza USB 3.1 Type-C/Type-A 10Gbps, wyjście HDMI 4K HDMI i może pełnić funkcję rozwiązania Thunderbolt/NAS/iSCSI SAN.

QNAP TVS-882ST2 Thunderbolt 2
QNAP TVS-882ST2 Thunderbolt 2

Model TVS-882ST2 doskonale sprawdzi się w zastosowaniach wymagających dużej wydajności, jak np. edycja wideo 4K i oferuje szybki dostęp do danych oraz zaawansowane funkcje backupu i udostępniania danych. Urządzenie może również pracować w konfiguracji all-SSD (wyłącznie z dyskami SSD) – co jest idealnym rozwiązaniem dla użytkowników oczekujących najwyższej szybkości.

QNAP TVS-882ST2 Thunderbolt 2
QNAP TVS-882ST2 Thunderbolt 2

QNAP Thunderbolt 2 NAS TVS-882ST2 pracuje pod kontrolą nowego, 64-bitowego systemu operacyjnego QTS 4.3 i obsługuje technologię Thunderbolt to Ethernet (T2E) Converter, która umożliwia wykorzystanie portu Thunderbolt jako połączenia Ethernet. To z kolei pozwala użytkownikom na podłączenie do sieci urządzeń, które nie są wyposażone w port Ethernet do sieci – bez konieczności korzystania z dodatkowych przejściówek. Dzięki możliwości dokupienia adapterów portów Thunderbolt 3 (USB-C) do Thunderbolt 2 użytkownik może wyposażyć swoje urządzenie w dodatkowe porty.

QNAP TVS-88ST2 jest również niezwykle kompaktowy i idealnie sprawdzi się w niewielkich studiach graficznych i wszelkich biurach, w których ważna jest oszczędność miejsca. Użytkownicy mogą korzystać ze zwykłych dysków HDD lub SSD, a także złącza Thunderbolt 2 lub 10GbE.

Więcej niż zwykły NAS

Nowy produkt QNAP jest jednak czymś więcej niż tylko super szybkim rozwiązaniem storage, wspomagającym w pracy firmy czy twórców wideo – zakres funkcji urządzenia można łatwo rozszerzyć, korzystając z bogatego zbioru dodatkowych aplikacji. Virtualization Station umożliwia uruchamianie na NAS-ie maszyn wirtualnych Windows, Linux, UNIX oraz Android; Container Station integruje “lekkie” technologie wirtualizacyjne LXC oraz Docker, zaś QvPC Technology pozwala na wykorzystanie NAS-a jako komputera PC (wystarczy podłączyć do urządzenia klawiaturę, mysz i ekran HDMI). Dzięki Linux Station TVS-882ST2 może być używany również jako PC z systemem Ubuntu Linux.

Zaletą urządzenia jest również możliwość łatwej rozbudowy – użytkownicy mogą podłączyć do modelu TVS-882ST2 do sześciu obudów rozszerzających z portami Thunderbolt 2 (TX-800P, TX-500P lub dwie obudowy rozszerzające z USB 3.0 - UX-800P lub UX-500P). Dzięki technologii VJBOD (Virtual JBOD) możliwe jest również wykorzystanie zasobów dyskowych TVS-882ST2 do rozszerzenia pojemności innych NAS-ów QNAP i tworzenia wirtualnych puli storage oraz woluminów na dyskach wirtualnych.

Model TVS882ST2 może również obsługiwać standard Thundebolt 3 (po wyposażeniu go w odpowiedni konwerter). Urządzenie w tej wersji zdobyło nagrodę „Videomaker’s Best Storage of CES 2017” (Najlepsza pamięć masowa dla filmowców na targach CES 2017).

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)