Raport CIPA pokazuje, że rok 2020 był trudny dla branży fotograficznej

Raport CIPA pokazuje, że rok 2020 był trudny dla branży fotograficznej

Raport CIPA pokazuje, że rok 2020 był trudny dla branży fotograficznej
Marcin Watemborski
03.02.2021 09:36, aktualizacja: 03.02.2021 10:36

Stowarzyszenie Camera & Imaging Product Association co roku sporządza raporty, w których pokazuje stan rynku fotograficznego. Miniony okres upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, co oczywiście miało wpływ na całą branżę.

Na podstawie danych, dostarczonych przez producentów sprzętu fotograficznego, w tym Canona, Nikona, Olympusa (OM Digital Solutions) i innych, powstał raport CIPA. Wynika z niego, że sprzedaż aparatów spadła o 41,6 proc. pod względem ilości i 29,4 proc. pod względem wartości w stosunku do roku 2019.

Największe straty zostały odnotowane w sektorze aparatów kompaktowych bez wymiennych obiektywów (47 proc. pod kątem ilości) oraz w segmencie lustrzanek cyfrowych (47,3 proc pod kątem ilości). Mimo tego, że bezlusterkowce sprzedają się lepiej niż inne typy aparatów, wciąż notują spadki w stosunku rok-do-roku – o 25,9 proc w ilości i 12,5 proc. w wartości.

Obraz

Dane CIPA wskazują, że średnia cena lustrzanek wynosi około połowy cen aparatów bezlusterkowych. W 2020 roku stanęła ona na poziomie ok. 387 dolarów, natomiast średnia cena bezlusterkowców to ok. 805 dolarów.

Mimo tego, że producenci sprzedają znacznie mniejszą ilość sprzętu, przychód maleje w mniejszym tempie, co oznacza, że częściej zaczęły sprzedawać się droższe aparaty. Raport wskazuje wyraźny wzrost popularności korpusów dla średniozaawansowanych użytkowników oraz profesjonalistów.

Obraz

Dokładna analiza danych i wyznaczenie trendów nie jest obecnie możliwe przez zmienne spowodowane pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 oraz różniącymi się obostrzeniami w poszczególnych regionach świata.

Więcej informacji znajdziecie na stronie CIPA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)