Relikty przeszłości: aparaty cyfrowe na dyskietki
14.12.2016 06:52, aktual.: 14.12.2016 13:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Obecnie pojemność kart pamięci jest ogromna. Bez problemu możemy sobie pozwolić na zebranie kilku tysięcy zdjęć na jednym nośniku. Kiedyś jednak było inaczej. Nośniki były fizycznie większe, a ich pojemność pozwalała zaledwie na umieszczenie tam kilku plików znikomej jakości. Oto, jak wyglądało to dawniej.
W filmiku, autorstwa The 8-Bit Guya, pojawiają się aparaty z początków historii fotografii cyfrowej. Pierwsze z nich zapisywały dane m.in. na dyskietkach oraz płytach CD. Wśród omawianych aparatów pojawia się m.in. Sony Mavica FD7, ulepszona wersja pierwszego aparatu na dyskietki – modelu FD5.
Te specyficzne aparaty były etapem przejściowym między fotografią tradycyjną, a cyfrową. Sony Mavica i następcy tego urządzenia zapoczątkowali nową erę w dziedzinie obrazowania i przenoszenia obrazu. Przestał on wtedy być fizycznym dobrem, a stał się cyfrowym algorytmem, który zmienił świat i ułatwił przesyłanie informacji.
Nagrywanie obrazów na dyskietki, płyty CD oraz karty pamięci, było przełomem. Skróciło to czas oczekiwania na zdjęcie, gdyż bezpośrednio z aparatu można je było zrzucać i natychmiastowo obejrzeć na monitorze komputera. Czekanie na odbitki oraz skanowanie negatywów przestało być koniecznością. Na rzecz prędkości uzyskiwania obrazu można było przeżyć jakoś utratę jakości.
Na studiach miałem okazję bawić się przez chwilę aparatem Sony Mavica. Pamiętam, że włączał się dość długo i oczekiwanie na zdjęcie, w porównaniu z dzisiejszymi aparatami, również trwało wieczność. Rozdzielczość obrazu była tragiczna, nie wspominając już nawet o dynamice tonalnej. Jednak wszyscy musimy oddać hołd tym urządzeniom, ponieważ na zawsze zmieniły oblicze współczesnego obrazowania.