Republiki byłego ZSRR w obiektywie Ryszarda Kapuścińskiego

Moskwa, 1991 r. / fot. Ryszard Kapuściński
Moskwa, 1991 r. / fot. Ryszard Kapuściński
Kamila Dworniczak

15.12.2010 10:45, aktual.: 01.08.2022 14:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W warszawskiej Zachęcie zostanie otwarta wystawa fotografii słynnego polskiego reportera ? Z Imperium. Fotografie. Większość zdjęć nie była pokazywana nigdy wcześniej.

Zaprezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z lat 1989-91 i są efektem podróży Kapuścińskiego po terenach republik byłego ZSRR. Prawdopodobnie reporter myślał o stworzeniu serii fotografii, która mogłaby nawiązywać do jednej z jego książek ? ?Imperium?. Jednak tego zamysłu nigdy nie udało się zrealizować.

Rodzinny dom Kapuścińskiego w Pińsku / kierunekwschod.blox.pl
Rodzinny dom Kapuścińskiego w Pińsku / kierunekwschod.blox.pl

W Zachęcie zobaczymy 50 czarno-białych fotografii. Znajdą się między nimi także te nieco wcześniejsze niż reszta ? wykonane w 1979 roku, podczas podróży Kapuścińskiego do rodzinnego Pińska. Dzięki ich obecności cała wystawa nabiera charakteru bardziej osobistego. Podróż do krajów byłego ZSRR staje się jednocześnie osobistą wędrówką do miejsc zakazanych, mitycznych, zapamiętanych z dzieciństwa.

Kuratorki wystawy starały się dobrać zdjęcia tak, by powstał w nich całościowy fotoreportaż o wyraźnie emocjonalnym zabarwieniu. Otwarcie wystawy zaplanowano na 17 grudnia (piątek), o godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)