Rewolucja Adobe: nowy Photoshop CC dostępny tylko przez subskrypcję

Shake Reduction Tool © Adobe
Shake Reduction Tool © Adobe
Olga Drenda

07.05.2013 10:54, aktual.: 26.07.2022 20:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaawansowane narzędzia wyostrzające, nowe funkcje Adobe Raw, a przede wszystkim nowy, rewolucyjny model płatności – oto, czego możemy się spodziewać po Photoshopie CC.

Creative Cloud zamiast Creative Suite: na czerwiec Adobe zapowiada wprowadzenie rozwiązania, które wywraca do góry nogami dotychczasowy model sprzedaży. W miejsce sprzedaży fizycznych nośników w sklepach lub odpłatnego ściągania programów producent wprowadza platformę Creative Cloud. W modelu tym programy z pakietu Adobe nie będą dostępne na własność, a jedynie w postaci abonamentu z możliwością odnawiania go co miesiąc.

Miesięczny abonament za pakiet Creative Cloud (Photoshop, Illustrator, Dreamweaver, Premiere Pro i InDesign) ma wynosić 49,99 dolarów lub niecałe 62 euro dla użytkownika indywidualnego (dodatkowo przewidziane są wyższe opłaty dla firm i zniżki dla studentów oraz dla użytkowników CS3 i nowszych wersji). Pakiet się opłaca, ponieważ udostępnienie pojedynczego programu będzie kosztowało 19,99 dolarów lub 24,59 euro. Szczegółowy cennik można znaleźć tutaj. Starsze programy z pakietu Creative Suite będą dostępne na dotychczasowych zasadach.

[solr id="fotoblogia-pl-66867" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1682,poznaj-najdrozsze-fotografie-swiata-galeria" _mphoto="andreas-gursky-the-rhein-c709f09.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2844[/block]

Można się domyślać, że takie rozwiązanie ma na celu zachęcenie użytkowników do korzystania z legalnego oprogramowania, a przy okazji postawienie piratom przeszkody na drodze. Dosyć kosztowne programy Adobe zawsze były chętnie kopiowane, co narażało firmę na niemałe straty.

Coraz popularniejszy w Sieci i sprawdzający się w odniesieniu np. do muzyki model subskrypcji jest wygodny, daje wiele możliwości, a przy okazji może zachęcić ostrożnych klientów, którzy zamiast inwestować jednorazowo spore sumy w oprogramowanie, będą mogli korzystać z niego na próbę lub tylko wtedy, gdy potrzebują. Ci, którzy pakietu używają stale , mają jednak powody do niezadowolenia. Będą musieli regularnie, odpłatnie odświeżać subskrypcję, co brzmi zniechęcająco i niesie perspektywę wyższych kosztów (w przyszłości może okazać się konieczne np. wprowadzenie zróżnicowanych abonamentów lub zniżek dla regularnych subskrybentów). Czy nowa strategia Adobe się sprawdzi? To się dopiero okaże.

Photoshop Sneak Peek: See What's to Come

[solr id="fotoblogia-pl-66823" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1684,polka-w-gronie-zwyciezcow-sony-world-photography-awards-galeria" _mphoto="jens-juul-denmark-1st-pl-73355b2.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2845[/block]

Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom Photoshopa CC. Najbardziej oczekiwanym narzędziem jest funkcja Shake Reduction, która pozwoli uratować rozmyte zdjęcia. To narzędzie, na które czekało wielu, ale nie jest pomysłem opracowanym od zera przez Adobe. O sprytnym programie SmartDeblur, który pozwala nadać kontury poruszonym zdjęciom dzięki zastosowaniu algorytmu rozplotu, pisaliśmy kilka miesięcy temu na Fotoblogii.

© Adobe
© Adobe

Kolejną innowacją jest Smart Sharpen, innowacyjne narzędzie do ostrzenia przy jednoczesnej redukcji szumu.

Photoshop CC: All-New Smart Sharpen

© Adobe
© Adobe

W Adobe Camera Raw 8 pojawią się nowe narzędzia: Healing Brush, Radial Gradient i Upright Tool, znane z Lightrooma 5.

© Adobe
© Adobe

Źródło: TechCrunch, Petapixel

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)