Richard Gere wyprzedaje swoją kolekcję zdjęć. Wyceniono ją na 2 mln dolarów!

Richard Gere wyprzedaje swoją kolekcję zdjęć. Wyceniono ją na 2 mln dolarów!

Richard Gere wyprzedaje swoją kolekcję zdjęć. Wyceniono ją na 2 mln dolarów!
Marcin Watemborski
30.03.2022 09:41, aktualizacja: 26.07.2022 13:20

Większość z nas kojarzy Richarda Gere’a jako świetnego aktora, lecz mało kto wie, że jest on zapalonym kolekcjonerem fotografii. W jego zbiorach są kadr autorstwa m.in. Richarda Avedona, Alfreda Stieglitza, Sally Mann, Diane Arbus i wielu innych. Całość ma wartość prawie 2 mln dolarów i właśnie trafia na aukcję!

Richard Gere grał w tak znanych filmach, jak: Bracia krwi, Amerykański żigolak, Pretty Woman, Diagnoza zbrodni, Szakal, Lęk pierwotny i mnóstwo innych. Ten wzięty aktor jest również miłośnikiem fotografii. Jego kolekcja zawiera 156 dokładnie wybranych zdjeć, a wśród nich są prawdziwe perełki.

Najstarsze eksponaty w zbiorach Richarda Gere’a są datowane na XIX wiek, a ich autorami są Gustave Le Gray oraz Carleton Watkins. Późniejsze prace należą do mistrzów fotografii XX wieku. Oprócz wspomnianych wyżej, znajdziemy tam dzieła Irvinga Penna, Roberta Mapplethorpe’a oraz Herba Rittsa.

Big in pictures: Richard Gere’s superb photography collection | Christie's

Gere mówi, że jego wszystkie kadry trafiły do jego kolekcji, ponieważ coś do nich poczuł. Według niego, zdjęcia te pokazują ogromny przekrój społeczny, ukazują ludzkość i mają swoje dusze. Te prace są tak rzadkie i zachwycające, że dom aukcyjny Christie’s wycenił je na łączną kwotę blisko 2 milionów dolarów, czyli ok. 8,6 miliona złotych!

Znany aktor zainteresował się już dawno. Pod koniec lat 70. XX wieku Gere zaprzyjaźnił się z Herbem Rittsem, który wkręcił go w temat jeszcze bardziej – do tego stopnia, że aktor nie mógł oderwać się od książek studiując historię fotografii. Artysta nie mógł zostawić Richarda bez wspomnienia o sobie i tak do kolekcji Gere’a trafiły kadry Rittsa.

Aukcja internetowa już ruszyła i potrwa do 7 kwietnia 2022 roku. Można na niej kupić pojedyncze zdjęcia, które zapierają dech w piersi. Ceny zaczynają się od 300 dolarów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)