Katalog aparatów fotograficznychRicoh WG-4
Ricoh WG-4
Ricoh WG-4
  • Rodzaj: Aparat kompaktowy
  • Nośniki zapisu: SD, Pamięć wewnętrzna
  • Maksymalny rozmiar zdjęcia: 4608 x 3456 px
  • Rozdzielczość matrycy: 16 Mpix
  • Rozmiar matrycy: 6.17 x 4.55 mm
Ocena użytkowników
4.739 ocen
Twoja ocena

Aparaty z serii Ricoh WG, w tym również model Ricoh WG-4, to bezpośredni potomkowie serii wodoodpornych aparatów kompaktowych Pentax WG. Nowa rodzina powstała po przemianowaniu marki. Otworzyło to wiele nowych możliwości.

Ricoh WG-4 – parametry

Model aparatu Ricoh WG-4 to jeden z pierwszych sprzętów z rodziny Ricoh WG, które miały wspólną premierę w 2014 roku. Nieco słabszym modelem jest Ricoh WG-20, a niemalże bliźniaczym Ricoh WG-4 GPS, który jak sama jego nazwa mówi, został wyposażony w moduł geolokalizacji.

Najważniejszym zadaniem kompaktu Ricoh WG-4 jest sprawdzenie się w sytuacjach ekstremalnych. Chodzi zarówno o upadek z dużej wysokości, jak i podwodne wojaże. Model wyróżnia się bowiem znaczną wytrzymałością na niekorzystne warunki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Wytrzyma upadek z 2 m, a także zanurzenie na głębokości 14 m. Poza tym Ricoh WG-4 odporny jest na niskie temperatury, sięgające nawet -10 st. C, jak również ciężar wynoszący maksymalnie 100 kg.

Jeśli chodzi o standardowe elementy i parametry aparatu fotograficznego, to i one stanowią ogromną zaletę Ricoha WG-4. Model został wyposażony w matrycę BSI CMOS 16 Mpx ze stabilizacją obrazu, jak również obiektyw 25-100 milimetrów o świetle f/2-4,9 z 4-krotnym zoomem optycznym. Dodatkowo użytkownik może korzystać z zoomu cyfrowego 7,2x.

Zasilanie aparatu Ricoh WG-4 odbywa się za pomocą akumulatora litowo-jonowego D-LI92 o pojemności 925 mAh. Jedna sesja pozwala na wykonanie około 240 zdjęć.

Ricoh WG-4 – design

Wygląd aparatu Ricoh WG-4 nazwać można oryginalnym, osadzając model w kontekście wszystkich aparatów kompaktowych. Stylistyką nawiązuje jednak do całej rodziny Ricoh WG. Ma nieregularny kształt z szeregiem elementów ułatwiających jego trzymanie, w tym gumowe, antypoślizgowe paski czy chropowatą fakturę obudowy. Front obudowy aparatu Ricoh WG-4 wykonany został z płytki z lekkiego metalu, reszta zaś z wysokiej jakości plastiku.

Z tyłu bryły Ricoha WG-4 znajduje się 3-calowy wyświetlacz TFT LCD 460 000 punktów, z przodu zaś wbudowana lampa błyskowa. Model wyposażony został w złącza USB 2.0 i HDMI, a także slot na karty SD/SDHC/SDXC. Posiada również gwint statywu. Wersje kolorystyczne kompaktu Ricoh WG-4 proponowane przez producenta to niebieski i czarny.

Ricoh WG-4 – zdjęcia i filmy

Model Ricoh WG-4 pozostawia do dyspozycji użytkownika 12 trybów fotografii tematycznej. Brakuje możliwości wykonywania zdjęć panoramicznych, jednak wynagradza to częściowo tryb HDR. Dzięki niemu po naciśnięciu spustu migawki aparat wykona kilka ekspozycji, które następnie klei w jedną fotografię ze zwiększoną dynamiką tonalną, w rozdzielczości 16 Mpx.

W modelu Ricoh WG-4 nie zawiedzie też tryb makro. Tryb ten został wzbogacony o doświetlenie obiektu za pomocą diod ulokowanych wokół obiektywu. Po włączeniu funkcji "Mikroskop cyfrowy" zapalają się one automatycznie, a przez to obiekt fotografowany z małej odległości jest wyrazisty i świetnie wyeksponowany.

To, co jest jednak najważniejsze w aparacie Ricoh WG-4, to tryby "Zdjęcia podwodne" oraz "Film podwodny". Wykonywanie zdjęć możliwe jest dzięki wyeliminowaniu nadmiaru koloru niebieskiego i przeniesieniu punktu ciężkości odwzorowania kolorów w stronę odcieni koloru bordowego.

Filmy nagrywane modelem Ricoh WG-4 rejestrowane są w jakości Full HD w proporcjach 16:9, z szybkością 30 kl./s. Aparat posiada funkcję slow-motion, a także kilka trybów tematycznych.

Dane techniczne
ProducentRicoh
RodzajAparat kompaktowy
Bagnet
Nośniki zapisuSD Pamięć wewnętrzna
Data premiery2014
Cena w dniu premiery$329.95
Ricoh WG-4 - opinie (0)
Aparaty fotograficzne podobne do Ricoh WG-4
Artykuły o Ricoh WG-4