Róbcie zdjęcia, by przeżywać każdą chwilę mocniej

Róbcie zdjęcia, by przeżywać każdą chwilę mocniej
Źródło zdjęć: © © messicanbeer / [Flickr](https://www.flickr.com/photos/sheezyfries/)
Marcin Watemborski

15.06.2016 11:17, aktual.: 26.07.2022 19:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jednym z najsilniejszych argumentów przeciwko fotografowaniu jest to, że rozprasza uwagę i przez to mniej koncentrujemy się na przeżywaniu chwili. W niektórych sytuacjach tak bywa, lecz badania pokazują, że jest zupełnie odwrotnie. Robienie zdjęć sprawia, że silniej angażujemy się w różne doznania i wszystko cieszy nas mocniej.

Kristin Diehl oraz Gal Zauberman przeprowadzili badania psychologiczne na grupie 2005 osób. W serii 9 eksperymentów, badani byli proszeni o wzięcie udziału w różnych czynnościach takich jak: wycieczka autobusem albo jedzenie.

Po wszystkim, ludzie byli pytani jak mocno zaangażowali się w daną czynność i czy im się to podobało. Po przeanalizowaniu wyników, naukowcy odkryli, że osoby, które robiły zdjęcia były bardziej zadowolone z doświadczanych przeżyć. Co więcej – ci, którzy fotografowali okazali się być mocniej zaangażowani w prezentowane czynności. Tak było na przykład z osobami, które zostały poproszone o przejście się po wystawie muzealnej. Większa radość dotyczyła osób, które strzelały fotki.

Obraz

Z drugiej strony jednak – aktywności, które wymagały od badanych czynnego udziału pokazały odwrotne wyniki. Aparat sprawiał, że ludzie się rozpraszali i nie potrafili wykonać powierzonego zadania tak dobrze, ja które, które nie robiły zdjęć. Kwestia fotografowania negatywnych doświadczeń również sprawiała, że ludzie byli mniej szczęśliwi.

Ciekawe jest to, że nawet osoby, które nie dostały aparatu do robienia zdjęć, tylko proszono je o „robienie zdjęć oczami wyobraźni”, również czerpały z eksperymentów więcej radości oraz angażowały się bardziej.

Może warto sobie zadać pytanie następnym razem, kiedy gdzieś idziecie - „czy na pewno nie będę potrzebował aparatu?”. Oczywiście – realnie rzadko wracamy do zdjęć typu wypad do parku, albo do ZOO, ale przyznajcie, że fotografowanie wiewiórek albo małych kózek jest super!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)