Robisz zdjęcia smartfonem? Na pewno popełniłeś te błędy

Robisz zdjęcia smartfonem? Na pewno popełniłeś te błędy
Marcin Watemborski

25.09.2020 12:03, aktual.: 29.09.2020 10:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bez względu na to, czy masz zaawansowanego bezlusterkowca czy fotografujesz smartfonem, to wciąż ta sama czynność. Są błędy, które popełnia każdy fotograf na początku swojej drogi i warto jest być ich świadomym. Dzięki temu poprawisz swoje zdjęcia w przyszłości.

Współcześnie każdy może być i jest fotografem. Mamy w kieszeni smartfony, które robią genialne zdjęcia i lubimy ich do tego używać. Jednak sprzęt to nie wszystko, warto zwrócić uwagę na to, jakich błędów nie popełniać, by fotografie były znacznie lepsze. Te kilka prostych przykładów pomoże ci uświadomić sobie, jak istotne jest spojrzenie.

Nie przesadzaj z obróbką

Każdy, bez wyjątku, popełnia fotograficzny grzech ciężki, czyli obrabia zdjęcia tak, że aż rażą po oczach. Mogą to być zbyt intensywne kolory, za dużo filtra ostrości albo w ogóle nałożenie miliona efektów. Jeśli nie ma w tym zamierzonego kiczu, to po co to robić? W zwykłych zdjęciach warto dążyć do naturalnej estetyki – bez podbitych barw, kontrastów ostrych jak żyleta czy twarzy gładkiej niczym skóra niemowlęcia. To naprawdę widać i nie wygląda to dobrze.

Lekko podkręcone zdjęcie, bez przesadnych kontrastów, czy nasycenia.
Lekko podkręcone zdjęcie, bez przesadnych kontrastów, czy nasycenia.© © Marcin Watemborski / [watemborski.com](http://watemborski.com/)

Zamiast kombinować non stop z filtrami upiększającymi, odpal najprostszą aplikację do obróbki (nawet niech będzie to Snapseed na smartfonie), wejdź w zakładkę podstawowych korekcji i delikatnie operuj suwakami. Zamiast ustawiać kontrast na +50, może wystarczy jedynie +5. To samo tyczy się nasycenia, temperatury barwowej i innych parametrów. Nie rób ze zdjęć ekspresjonistycznego dzieła, jeśli nie taki był twój cel.

Trzymaj się ramy, to się nie…

Właśnie o ramy chodzi – ramy kadru. Praktycznie każde dobre zdjęcie powinno mieć swój początek, rozwinięcie i koniec. Twoim zadaniem jako fotografa jest poprowadzenie wzroku odbiorcy w miejsce, w które dokładnie chcesz. Po to, żeby to zrobić, nie ujmuj w kadrze wszystkiego, co widzisz.

Czasem wystarczy znaleźć kilka pionów i poziomów w swoim otoczeniu, by zrobić ciekawe zdjęcie.
Czasem wystarczy znaleźć kilka pionów i poziomów w swoim otoczeniu, by zrobić ciekawe zdjęcie.© © Marcin Watemborski / [watemborski.com](http://watemborski.com/)

Podejdź bliżej upatrzonego obiektu, przesuń go ze środka trochę na lewo lub prawo i nie pozwól, by został zdominowany przez inne elementy. Nie pozwól, by w twoim zdjęciu panował bałagan. Zachowanie balansu i czytelności w fotografii to jedna z najważniejszych zdjęć. Jeśli twój temat jest umiejscowiony w kadrze, dopiero wtedy pomyśl o zabawie głębią ostrości, czy innymi środkami wyrazu.

Dla ułatwienia możesz włączyć linie pomocnicze w menu aplikacji fotograficznej. Na przecięciach punktów możesz umieścić swój motyw, a poziome kreski pomogą utrzymać prosty horyzont.

Najlepszy zoom masz w nogach

Jeśli fotografujesz smartfonem, pamiętaj o tym, że cyfrowy zoom pogorszy jakość obrazu (rozciągnie piksele). Jeśli natomiast używasz obiektywu zmiennoogniskowego, wiedz, że zmiana długości ogniskowej wpłynie na to, ile elementów widać w kadrze.

Obserwuj obiekt z różnych stron. Patrz na grę światła i to, jak układa się w kadrze.
Obserwuj obiekt z różnych stron. Patrz na grę światła i to, jak układa się w kadrze.© © Marcin Watemborski / [watemborski.com](http://watemborski.com/)

Czasem dobrze jest zostać przy jednej ogniskowej i pochodzić trochę wokół fotografowanego motywu szukając idealnego punktu do zrobienia zdjęcia. Świetnym ćwiczeniem jest zrobienie zdjęć jednego elementu z różnych stron. Dzięki temu będziesz mógł później wybrać to, które najbardziej ci się podoba, a z czasem zrozumiesz, jak światło i kompozycja budują rytm zdjęcia.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także