Rok 2014 rokiem fotografii! Christer Strömholm w Dunkers
Centrum Kultury Dunkers w Helsingborg w Szwecji ogłosiło rok 2014 rokiem fotografii. Jako pierwszy został zaprezentowany szwedzki fotograf Christer Strömholm. „Praca z fotografiami jest dla mnie sposobem na życie. Kiedy myślę o nich i przyglądam im się z bliska, zauważam iż wszystkie one są w szczególny sposób niczym innym niż autoportretami, częścią mojego życia” – oto słowa słynnego artysty.
10.02.2014 | aktual.: 26.07.2022 20:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W piątek – 8 lutego – w galerii sztuki Dunkers otwarto wystawę „Christer Strömholm Post Scriptum”. Tym samym oficjalnie rozpoczął się rok fotografii w galerii.
Aktualne wydarzenie jest retrospektywą prac Christera Strömholma i obejmuje lata 1940 – 1990. Stanowi także idealną okazję do upamiętnienia dziesiątej rocznicy śmierci tego wybitnego artysty. Ponad 190 zdjęć – także tych, które do tej pory nie zostały opublikowane, materiały archiwalne, obiekty, filmy i nagrania dźwiękowe – to atrakcje, które czekają zwiedzających.
Wystawę zorganizowało Muzeum Fotografiska w Sztokholmie przy współpracy z Strömholm Estate.
Warto dodać iż Christer Strömholm to autor słynnego cyklu fotografii „Les Amies de Place Blanche" (który również zaprezentowany jest na wystawie) ukazującego młodych transseksualistów, mieszkających w dzielnicy czerwonych latarni w Paryżu w latach 60-tych. Artysta ukazał osoby, które próbowały żyć jako kobiety; zbierały pieniądze na operacje zmiany płci. Większości z nich nie udało się zrealizować marzeń. Ówcześnie były traktowane jako wyrzutki społeczne i wielokrotnie zatrzymywane przez policję. Strömholm mieszkający w sąsiedztwie, fotografował je przez 10 lat.
Mistrzowskie w kompozycji, mroczne zdjęcia to swoisty hołd dla tych kobiet...to także wyraz szacunku dla odmienności. „Są to zdjęcia ludzi, których życie dzieliłem i jak mi się wydaje je zrozumiałem. Są to wizerunki kobiet - biologicznie urodzonych jako mężczyźni - które nazywamy „Transseksualiści”. Ja nazywam je „moi przyjaciele z Placu Blanche." Wtedy było to - i nadal jest - o prawie do wyboru własnego życia i tożsamości. " – powiedział w 1983 roku Christer.
Fotografie ukazują pogodzone z życiem kobiety, które pomimo upokorzeń i bólu spotykającego ich niemalże każdego dnia, były uśmiechnięte. Strömholm uchwycił piękno i indywidualizm każdej z osobna.
zdjęcia: www.stromholm.com