Efekt rolling shutter - zobacz w praktyce [wideo]

Efekt rolling shutter - zobacz w praktyce [wideo]

Rolling shutter w iPhone 4
Rolling shutter w iPhone 4
Piotr Dopart
18.07.2011 09:00, aktualizacja: 01.08.2022 14:35

Jedną z wad aparatów cyfrowych używanych jako kamera wideo jest tzw. efekt rolling shutter, który sprawia, że obiekty poruszające się prostopadle do osi optycznej obiektywu przechylają się na nagraniu w charakterystyczny sposób. Czasem jednak pozwala to osiągnąć bardzo ciekawe efekty - tak jak na tym nagraniu.

Wideo zostało zarejestrowane przez Kyle'a Jonesa przy pomocy aparatu w telefonie iPhone 4 leżącym we wnętrzu gitary. Ilustruje ono przykład dystorsji obrazu przez migawkę cyfrową działającą podobnie jak szczelinowa, znana z lustrzanek. Rolling shutter to konsekwencja faktu, że obraz na matrycy nie jest rejestrowany naraz przez wszystkie piksele, lecz po kolei od jednego jej krańca do drugiego.

Efektem takiego zachowania jest rozedrgany, zniekształcony obraz obiektów w ruchu - jak bardzo zależne jest od płaszczyzny owego ruchu. Obserwowalne efekty obejmują, oprócz "galaretowatości", przechylenie obiektów (samochody w ruchu) lub ich wygięcie (śmigło helikoptera), a w przypadku złej synchronizacji migawki z lampą błyskową - zacienienie fragmentu zdjęcia. Zazwyczaj niepożądane, w tym przypadku efekty są naprawdę miłe dla oka. Zobaczcie sami:

Guitar Oscillations Captured with iPhone 4

Źródło: DSLRPhoto

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)