Rooftopping - fotograficzne szaleństwo czy interesująca moda?

Rooftopping - fotograficzne szaleństwo czy interesująca moda?

fot.Tom Ryaboi - Toronto
fot.Tom Ryaboi - Toronto
Jacek Siwko
25.05.2011 12:39, aktualizacja: 01.08.2022 14:39

Na Facebooku króluje planking. O nowej modzie trąbią zachodnie media (w Polsce jednak cisza). Swoją wersję tego zjawiska mają też fotografowie. Oto rooftopping, czyli fotografowanie drapaczy chmur z dachów.

Łukasz Michalik z vBeta.pl tak opisuje planking:

Planking to nowa moda, polegająca na fotografowaniu się w dość nietypowej pozycji. Trzeba leżeć twarzą do ziemi, z wyprostowanymi nogami i rękami wzdłuż ciała. Uznanie plankujących jest tym większe, im bardziej nietypowe miejsce uda się znaleźć.

Tak wygląda to w praktyce:

Planking Craze

Rooftopping to taki planking dla fotografów. Idea tego pomysłu związana jest przede wszystkim z adrenaliną = nawet krótka wizyta na dachu budynków odwiedzanych przez amerykańskiego fotografa Toma Ryaboiego może wywołać palpitacje serca. Aby przekonać się, o czym mówię, trzeba wejść na stronę blursurfing.com i przejrzeć zamieszczoną tam galerię zdjęć Toma. Ryzyko i chęć posiadania zdumiewających zdjęć sprawiają, że takich jak Tom Ryaboi jest znacznie więcej. Można już chyba mówić o rooftoppingu jako o swoistej modzie na tego typu fotografie. Wystarczy wpisać "rooftopping" w wyszukiwarkę serwisu Flickr,  aby się o tym przekonać.

W publikacjach angielskojęzycznych rooftopping opisuje się jako "craze", co można tłumaczyć jako szaleństwo lub modę. To, moim zdanie, celne określenie.

Ponieważ sporty ekstremalne są w cenie, rooftopping ma szansę zagrozić popularności innej światowej mody, jaką jest planking. Problem w tym, że w wyniku uprawiania plankingu zginęła już jedna osoba. Cytowany wcześniej bloger vBeta.pl podaje też, do czego doprowadził planking:

Acton Beale z Australii zakończył poszukiwania miejsca do zrobienia fotki na swoim balkonie. Pech chciał, że balkon znajdował się na siódmym piętrze budynku, a Acton postanowił położyć się na barierce. Skutek okazał się łatwy do przewidzenia – upadek i natychmiastowa śmierć.

Rooftopping wydaje się potencjalnie niebezpieczny...

  • fot.Tom Ryaboi - Toronto
  • Fot. Tom Ryaboi
  • Fot. Tom Ryaboi
  • Fot. Tom Ryaboi
  • Fot. Tom Ryaboi
[1/5] fot.Tom Ryaboi - Toronto

Źródło: DAILYMAIL.CO.UK

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)