Rosetta wykonała 400 000 zdjęć komety. Połączyli je w film

Christian Stangl i Wolfgang Stangl stworzyli film poklatkowy ze zdjęć, które wykonała rozbita w 2016 roku sonda kosmiczna Rosetta. Wyszło kosmicznie.

Rosetta wykonała 400 000 zdjęć komety. Połączyli je w film
Źródło zdjęć: © © NASA / ESA
Justyna Kocur-Czarny

Sonda kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej Rosetta miała za zadanie wejść na orbitę wokół jądra komety 67P (Czuriumow–Gierasimienko). Sonda została wysłana w kosmos w 2004 roku, a w 2016 roku zderzyła się z kometą i zakończyła misję. Między 2014 a 2016 rokiem Rosetta dostarczyła wielu cennych informacji na temat komety oraz wykonała około 400 000 zdjęć.

Rosetta orbitowała wokół komety 67P przez 786 dni. Po 12 latach zdecydowano się ją rozbić o powierzchnię komety. Pozwoliło to na wykonanie zdjęć komety z bardzo bliska. Misja i tak musiała dobiec końca: Rosetta znajdowała się w odległości 520 milionów km od Słońca i z dnia na dzień moc energii z baterii słonecznych spadała.

Christian Stangl i kompozytor Wolfgang Stangl wykorzystali zdjęcia udostępnione przez ESA do stworzenia filmu o komecie Czuriumow–Gierasimienko. Dokładność, z jaką sonda uchwyciła kometę, sprawia, że twórcom udało się stworzyć płynny obraz. Czarno-biała stylistyka, dynamika i pełna napięcia muzyka sprawiają, że film przypomina stare produkcje science-fiction.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)