Wojna na Ukrainie: Dziennikarz opublikował nagrania pokazujące zestrzelenie śmigłowców
24.02.2022 14:51, aktual.: 26.07.2022 13:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. Inwazja rozpoczęła się od ataku rakietowego na kluczowe cele, czyli lotniska i budynki wojskowe. Straty są po obu stronach, co widać na zdjęciach i filmach w mediach społecznościowych.
Do sieci trafiły nagrania, na których widoczne ma być zestrzelenie śmigłowców na północ oraz na wschód od Kijowa. Filmy zostały udostępnione i opisane przez irańskiego dziennikarza, Babaka Taghvaee, specjalizującego się w tematyce lotniczej i - w ostatnich latach - w relacjonowaniu wojny w Donbasie.
Jak wynika z udostępnionych przez niego informacji, na północnym odcinku frontu Ukraińcy zestrzelili już cztery śmigłowce szturmowe Ka-52 oraz jeden transportowy Mi-8MTV-5. Wykorzystali do tego zestawy przeciwlotnicze typu MANPADS. Mogły to być modele FIM-92 Stinger, Igła-2, Strzała-2 bądź polskie Pioruny.
Zestrzelenie jednego ze szturmowych Ka-52 uchwycono na poniższym nagraniu, na którym można zobaczyć upadek maszyny do jeziora oraz jednego pilota, któremu udało się katapultować. Na pokładzie jest dwóch pilotów tuż obok siebie, a nie jeden nad drugim, jak wygląda to w większości innych śmigłowców szturmowych.
Jak podaje Babak Taghvaee, zestrzelono również dwa kolejne śmigłowce. Tym razem na wschód od Kijowa. Odpowiadają za to myśliwce MIG-29 z 40. Brygady Lotnictwa Taktycznego.
Zdaniem irańskiego dziennikarza Ukraińcy zdołali zmusić do awaryjnego lądowania śmigłowiec Ka-52 wskutek ostrzału z działek przeciwlotniczych (zestawy ZU-23 w wariancie stacjonarnym bądź mobilnym ZSU-23-4 "Szyłka") w okolicy lotnika Kijów-Hostomel. Zestawy ZU-23 są powszechnym uzbrojeniem także pośród grup rebelianckich, często montujących je na pickupach. Amunicja kal. 23 × 152 mm może być skuteczna na odległość nawet do 2 km.
Śmigłowce Ka-52 zwane też Aligatorami to maszyny będące na wyposażeniu wyłącznie Rosji. Mają bardzo charakterystyczną budowę wykorzystującą system przeciwbieżnych wirników nośnych, co pozwala na wyeliminowanie potrzeby korzystania ze śmigła ogonowego.