Rosja z początku wieku w kolorze

Rosja z początku wieku w kolorze

Rosja z początku wieku w kolorze
Mateusz Gołąb
24.08.2010 11:04, aktualizacja: 01.08.2022 15:09

Na fotograficznym i znanym blogu The Big Picture pojawił się ostatnio wpis z pięknymi, starymi i kolorowymi zdjęciami autorstwa pioniera kolorowej fotografii Siergieja Prokudina-Gorskiego. Zdjęcia zrobiono na początku XX wieku na terenie Rosji i dzięki temu, że są kolorowe - wyglądają bardzo urzekająco.

Siergiej Prokudin-Gorski wymyślił sprytny sposób na kolorową fotografię. Skonstruowany przez niego aparat robił trzy zdjęcia monochromatyczne jedno po drugim ale z różnymi filtrami (czerwony, zielony i niebieski). Tak zrobione zdjęcia można było wyświetlać również z wykorzystaniem filtrów i połączyć je w jeden, kolorowy obraz.

Siergiej Prokudin-Gorski - autoportret
Siergiej Prokudin-Gorski - autoportret

Jedynym problemem, który widać nawet na zrekonstruowanych cyfrowo plikach, jest niewielka ale jednak zauważalna różnica w czasie pomiędzy zrobieniem kolejnych zdjęć przez filtry (każdy "kanał" widać osobno - zobaczcie na zdjęcia nad falującą wodą).

Na The Big Picture Alan Taylor pokazał jedynie 34 zdjęcia z ponad 2600 jakie posiada w swojej kolekcji Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych - są już zeskanowane i odpowiednio obrobione. Przeglądanie ich może trwać dużo czasu ale stanowczo polecam - widoki dawnego carskiego Imperium Rosyjskiego robią wrażenie, szczególnie prezentowane w kolorze. Wykonano je między 1909, a 1915 rokiem z dużym poparciem cara Mikołaja II - Prokudin-Gorski dostał wszelkie pozwolenia, a nawet specjalny wagon, który służył do poruszania się po Rosji oraz jako ciemnia.

Obraz

Tutaj znajdziecie wszystkie zdjęcia Siergieja Prokudina-Gorskiego jakie są dostępne w cyfrowej wersji. To jedna z rzeczy którą zobaczyć trzeba koniecznie - tamtego świata już nie ma.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)