Rosjanie chcieli skorzystać z windy. Ukraińcy odcięli im prąd

Rosjanie chcieli skorzystać z windy. Ukraińcy odcięli im prąd
Źródło zdjęć: © © Visegrád 24/Twitter
Adam Gaafar

08.03.2022 11:52, aktual.: 26.07.2022 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Media społecznościowe obiegło zdjęcie mające przedstawiać rosyjskich żołnierzy, którzy chcieli skorzystać z windy w jednym z budynków w Ukrainie. Niespodziewanie utknęli jednak w środku, gdyż administracja odcięła im prąd.

Wojna w Ukrainie rozpętała się na dobre. Opór rosyjskim najeźdźcom stawiają nie tylko żołnierze, ale także zwykli obywatele. Sposobów na zneutralizowanie działań Rosjan jest wiele. Ostatnio media społecznościowe obiegło zdjęcie mające dowodzić, że ruchy żołnierzy można sparaliżować m.in. poprzez odcięcie ich od prądu.

O sprawie informuje m.in. oficjalne kontro Grupy Wyszehradzkiej na Twitterze. Z wpisu wynika, że rosyjscy żołnierze chcieli dotrzeć na wyższy poziom budynku korzystając z windy. Niespodziewanie administracja budynku wyłączyła jednak zasilanie, przez co Rosjanie utknęli w środku. Fotografia z tego zdarzenia została uwieczniona przy użyciu kamery przemysłowej. Wpis informujący o "uwięzieniu rosyjskich żołnierzy" udostępniła też na jednym ze swoich kont na Twitterze grupa haktywistów Anonymous.

Data z kamery przemysłowej wskazuje, że do tej niecodziennej sytuacji miało dojść 3 marca. Amerykański serwis Task & Purpose skupiający się na tematyce militarnej zwraca jednak uwagę, że podobnie jak w przypadku wielu takich historii trudno zweryfikować i stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, czy jest ona prawdziwa.

Cytowany przez T&P John Spencer, ekspert ds. wojen miejskich w Madison Policy Forum zauważa, że korzystanie z windy w budynku zajętym przez nieprzyjaciela jest zadaniem bardzo ryzykownym. Z tego względu armie unikają w warunkach wojennych prowadzenia działań w "terenie pionowym", czyli na wysokich piętrach.

Specjalista zaznacza przy tym, że jeśli żołnierze chcieli szybko sprawdzić jedno piętro, to skorzystanie przez nich z windy można uznać za prawdopodobne. Nie można jednocześnie wykluczyć, że Rosjanie podjęli wspomniane wcześniej ryzyko, nie zachowując po prostu odpowiedniej ostrożności.

Jeden z użytkowników Twittera twierdzi, że administrator przetrzymywał żołnierzy do przyjazdu policji. Z jego wpisu wynika, że może być on lokatorem budynku, w którym miało dojść do opisywanego zajścia lub zna tę historię z pierwszej ręki. Według niego Rosjanie, którzy utknęli w windzie, są obecnie przetrzymywani w charakterze jeńców.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)