Różowe jezioro przyciąga turystów jak magnes. Lepiej do niego nie wchodzić

Różowe jezioro przyciąga turystów jak magnes. Lepiej do niego nie wchodzić

Różowe jezioro przyciąga turystów jak magnes. Lepiej do niego nie wchodzić
Źródło zdjęć: © © @traveldronephotos / [Instagram](https://www.instagram.com/p/BuLgGCHnEn_/)
Kasia Piotrowska
01.04.2019 08:19, aktualizacja: 26.07.2022 15:53

Jezioro w parku Westgate, w australijskim stanie Wiktoria, przyciąga turystów swoją nietypową barwą. Wraz z końcem zimy przybrało intensywnie różowy kolor. Wszystko to za sprawą natury.

Niecodzienny widok przyciąga tysiące turystów do parku Westgate, w stanie Wiktoria, w Australii. Intensywnie różowy kolor wody w jednym z tamtejszych jezior jest idealnym tłem do selfie. Sztuczny słony zbiornik, wraz z nadejściem cieplejszych dni, zmienia kolor na różowy .

Połączenie wysokiej zawartości soli, wysokiej temperatury, dużej ilości słońca i braku deszczu sprawia, że w jeziorze zakwitają glony, które uwalniają czerwony pigment - beta karoten. To on sprawia, że woda przypomina kolorem truskawkowy kisiel.

Różowe jezioro leży w przemysłowej części Melbourne, więc przejeżdżające mostem West Gate osoby mogą pomyśleć, że jego kolor powodowany jest jakimś toksycznym wyciekiem. Władze parku zapewniają jednak, że jest to zupełnie naturalny proces. Samo jezioro jest sztuczne i zostało stworzone przez człowieka, ale procesy w nim zachodzące wytworzyły się same.

Po raz pierwszy jezioro zakwitło w styczniu 2012 roku i od tego czasu zmienia kolor na różowy co roku. Dzieje się tak, gdy kończy się zima. Glony odpowiedzialne za czerwony kolor nie są szkodliwe dla lokalnej przyrody, ale władze parku ostrzegają przed kontaktem z wodą. Stopień zasolenia wody jest tak wysoki, że może "poparzyć" skórę.

Nie jest to jedyne różowe jezioro na świecie. Podobny kolor ma woda w jeziorach: Natron w Tanznii, Masazir w Azerbejżanie, MacLeod, Hutt Lagoon, Hiller i Kenyon w Australii, Lagoona Colorada w Boliwii, czy Retba na półwyspie Zielonego Przylądka.

Lokalizacja jeziora w parku Westgate sprawia, że jest ono bardzo popularnym miejscem. Turyści chętnie fotografują się na tle jego intensywnie różowej wody, a Instagram zalewają zdjęcia tego niezwykłego miejsca.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)