Rupert Murdoch rozpoczął przygodę z National Geographic od zwolnień
06.11.2015 13:34, aktual.: 26.07.2022 19:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Australijski wydawca i właściciel jednej z największych na świecie korporacji medialnej – News Corp. – niedawno wszedł w podsiadanie większości udziałów jednego z najstarszych magazynów świata. Swoje zmiany rozpoczął od masowych zwolnień.
We wrześniu tego roku 21st Century Fox wykupił 73% udziałów prestiżowego magazynu za 725 milionów dolarów. Był to nieukrywany wstrząs na rynku – Murdoch znany jest z bycia „królem tabloidów”. Jego zapędy do monopolizacji mediów są przerażające – obecnie jest właścicielem takich marek jak: The Sun, Vogue Australia, The Times czy The Daily Telegraph.
Wielu medioznawców obawia się najgorszego, a mianowicie tego, że Murdoch na stałe zmieni charakter historycznego pisma. Jego syn - James Murdoch – zapewnia, że osobiście dopilnuje, by tradycja National Geographic była kontynuowana w niezmienionej formie. Firma australijskiego barona jest znana z wprowadzania drastycznych modernizacji w przejętych mediach.
W 2007 roku News Corp. nabyło za kwotę 5 miliardów dolarów jeden z najbardziej prestiżowych dzienników giełdowych – Wall Street Journal. Zarząd Murdocha nakazał zmiany w dotąd nieruszonym wyglądzie oraz charakterze gazety. Pierwsza strona do złudzenia zaczęła przypominać New York Times z lat 2007-2011.
Politico Media donosi, że we wtorkowy poranek około 180 pracowników Nat Geo zostało postawionych przed faktem przymusowego odejścia z redakcji, a nieokreślona dotąd ilość osób usłyszała „ofertę” dobrowolnego odejścia.
Pracownicy oczekiwali mailu lub telefonów przy swoich biurkach przez cały dzień. Wezwania do działu HR były wysyłane jedno po drugim. Jednymi z najbardziej wartościowych pracowników, którzy zostali zmuszeni do odejścia byli edytorzy – Kim Hubabrd oraz Nancy Lee Ott, która była zwiazana z Nat Geo przez ostatnie 28 lat.
Proof: Michael Nichols on Never Looking Back
Znany fotograf Michael „Nick” Nichols również usłyszał propozycję nie do odrzucenia – w styczniu 2016 roku miał przejść na emeryturę. Niestety zarząd przyspieszył jego zniknięcie. Nichols powiedział, że w związku z wyprawą na najdłuższe wakacje życia był przygotowany do odejścia, ale współczuje wszystkim, których spotkało to samo, co jego. Fotograf współpracował z działem fotograficznym od 1996 roku, a od 2008 był również redaktorem prowadzącym.
Jesteśmy ciekawi jak dalej rozwinie się sytuacja legendarnego pisma, z którego niejeden z nas uczył się fotografii. Miejmy nadzieję, że James Murdoch dotrzyma słowa i National Geographic dalej będzie wiodło prym wśród czasopism przyrodniczych.