Ryby rozpoznają się na zdjęciach. Naukowcy mają na to dowody

Bojowniki postawione przed lustrem puszą się i zachowują agresywnie.
Bojowniki postawione przed lustrem puszą się i zachowują agresywnie.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski

13.02.2023 09:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość z nas zapewne obserwowała kiedyś psa przeglądającego się przed lustrem, ale rybkę? Eksperci postanowili sprawdzić, jak te zwierzęta reagują na własną podobiznę na zdjęciu lub w lustrze. Okazuje się, że wiedza, jak wyglądają.

Rybki i lustra kojarzą nam się jedynie z bojownikami w akwarium. Te ryby wówczas zaczynają się puszyć i przyjmują agresywną postawę. Jednak są inne ciekawe rybki, które na lustro reagują kompletnie inaczej. Naukowcy zbadali dokładnie wargatki sanitarniki.

Eksperci z Japonii i Szwajcarii postawili przed rybkami lustro oraz pokazywali im zdjęcia. Wynik badań jest zaskakujący, ponieważ wyszło, że wargatki sanitarniki potrafią rozpoznać samych siebie pośród innych ryb. To dość zaskakujący eksperyment i interesująca konkluzja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po to, by sprawdzić zdolności poznawcze wargatków sanitarników, naukowcy prezentowali rybom 4 różne zdjęcia. Na pierwszym był badany osobnik, na drugim inna ryba, a trzecie i czwarte były fotomontażami, w których na do ciała jednej ryby była doklejona głowa badanej ryby oraz odwrotnie.

Schemat pokazywania zdjęć wargatkom sanitarnikom.
Schemat pokazywania zdjęć wargatkom sanitarnikom.© Licencjodawca

Wargatki reagowały agresją na zdjęcia innych ryb. Jeśli widziały na fotografii swoją podobiznę, zachowywały się spokojnie. Na zdjęcie ciała innej ryby z ich głową reagowały umiarkowaną złością. Odwrotny fotomontaż skutkował niesamowitą złością wargatka sanitarnika.

Zdolności poznawcze zwierząt różnych gatunków i królestw są badane od lat. Do małp człekokształtnych, słoni, delfinów, koni, srok i innych dołączyły właśnie wartgatki sanitarniki. Następnym razem, gdy będziecie chcieli pobawić się lustrem przy swoich rybkach, sprawdźcie dokładnie ich reakcje.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)