Rzadka kolorowa chmura nad Islandią. Widok wygląda jak z bajki
26.01.2023 12:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jonina Oskarsdottir ujęła wspaniałe zjawisko. Na jej zdjęciu zobaczymy niesamowicie kolorową chmurę, którą niektórzy pomylili z zorzą polarną. Taki widok występuje bardzo rzadko. Jesteśmy absolutnie oczarowani tym wielobarwnym obłokiem.
Islandia jest uważana za magiczną krainę pod wieloma względami. Nie chodzi jedynie o zapierające dech w piersi krajobrazy, islandzkie konie czy wiarę w skrzaty mieszkające pod ziemią, ale również o wspaniałe zjawiska pogodowe. Zorze polarne nikogo tam nie zaskakują, lecz chmury potrafią nieźle zdziwić.
Fotografka Jonina Oskarsdottir ujęła na zdjęciach rzadką formację chmur, która występuje jedynie, gdy na górze jest mniej niż -78 stopni Celsjusza. Są to polarne chmury stratosferyczne, które powstają na wysokości od 15 do 25 km, czyli w dolnej stratosferze. Wspomniane obłoki w zależności od typu, składają się z lodu i kwasu azotowego; lodu, kwasu azotowego i siarkowego lub z mieszaniny wody z kwasem azotowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najciekawsze są jednak obłoki perłowe, czyli polarne chmury stratosferyczne typu II. Te powstają, gdy temperatura spadnie poniżej -85 stopni Celsjusza i charakteryzują się silną iryzacją. Krótko mówiąc – mienią się przeróżnymi kolorami. Są one złożone wyłącznie z lodu i głównie można je zobaczyć nad Antarktyką oraz Arktyką. Jonina jednak nie raz widziała je nad Islandią.
Różne kolory powstają w chmurach dzięki kryształkom lodu, które załamują promienie światła. Można by pokusić się o stwierdzenie, że to odpowiednik tęczy, tylko bazujący na lodzie.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii