Rzadkie rekiny wielkogębowe na filmie. Naukowcy zastanawiali się, co robią

Rekiny wielkogębowe to jedne z największych ryb pływających w oceanach. Są na tyle rzadkie, że naukowcy niewiele wiedzą o ich zwyczajach. Film nagrany z łodzi rybackiej pokazuje ich dziwne zachowanie. Eksperci mają pewne podejrzenia, ale nie mogą być pewni.

Pierwszy raz udało się ująć na filmie dwa rekiny wielkogębowe.
Pierwszy raz udało się ująć na filmie dwa rekiny wielkogębowe.
Źródło zdjęć: © YouTube
Marcin Watemborski

28.03.2023 | aktual.: 28.03.2023 15:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rekiny wielkogębowe zostały odkryte dopiero w 1976 r. i mimo tego, że nie da się ich nie zauważyć, to wciąż zostają bardzo tajemnicze. Przez ostatnie 50 lat ten gatunek widziano jedynie 273 razy, więc naukowcy nie mieli jak bliżej się im przyjrzeć. We wrześniu 2022 r. z pokładu łodzi rybackiej udało się zarejestrować dwa okazy, które dziwnie się zachowywały. Od tamtego czasu eksperci próbowali dowiedzieć się, co właściwie robiły.

Na wybrzeżu w okolicy San Diego (Kalifornia, USA) pojawiły się dwa okazy rekina wielkogębowego. Jeden był większy od drugiego – miał ok. 4,6 m, a drugi 3,7 m. Ryby dziwnie krążyły wokół siebie. Był to pierwszy w historii przypadek zarejestrowania dwóch olbrzymów pływających przy sobie. Druga z ryb była na pewno samcem, co do pierwszej nie ma pewności, lecz eksperci podejrzewają, że mieli do czynienia z samicą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Świadkowe zachowania rekinów mówią, że ryby krążyły wokół siebie na różnych głębokościach. Mniejsza z nich była niżej. Podczas tego dziwnego tańca, zbliżały się do siebie kilkukrotnie. Rybacy nie zwrócili uwagi, by rekiny w tym czasie cokolwiek jadły, lecz to nic dziwnego. Te ryby filtrują pożywienie z wody – jest to kryl i inne małe żyjątka. Możliwe, że to krążenie wkoło było właśnie pobieraniem pokarmu.

Tak wygląda rekin wielkogębowy z bliska.
Tak wygląda rekin wielkogębowy z bliska.© Licencjodawca

Druga teoria na temat zachowania ryb mówi o czymś kompletnie innym. Według ekspertów mogło to być coś w rodzaju tańca godowego. Podobne zachowanie jest widoczne u innych gatunków rekinów. Jednak w przypadku rekinów wielkogębowych wskazywałoby to na wybór miejsca do tarła na podstawie jego zasobności w pożywienie. Ta teoria jest bardziej prawdopodobna według badaczy, ale jaka jest prawda, tego nie wie nikt.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Komentarze (21)