Rzadkie zwierzę ujęte przez pułapkę fotograficzną. Nie widziano go od 100 lat

W latach 20. XX wieku bardzo popularne w USA były polowania na rosomaki. Doprowadziło to do tego, że populacja zwierząt znacznie się zmniejszyła i przestano je widywać. Teraz, 101 lat po ostatnim spotkaniu z rosomakami, ponownie dostrzeżono to piękne zwierzę.

Rosomaki są niezwykle rzadkie.
Rosomaki są niezwykle rzadkie.
Źródło zdjęć: © Facebook | Park Yosemite
Marcin Watemborski

Według współczesnych oznaczeń rosomaki są gatunkiem zagrożonym w USA i są wpisane do ustawy California Endangered Species Act. Eksperci uważają, że polowanie na te zwierzęta celem pozyskania futra w latach 20. XX wieku znacznie przyczyniło się do ich obecnego statusu.

Teraz, po ponad wieku od pogromu rosomaków, zaczynają być one gdzieniegdzie dostrzegane – zarówno przez turystów jak i leśników. Rządowa organizacja California Departament of Fish and Wildlife zarejestrowała rosomaki na wolności dzięki fotopułapkom rozstawionym w lasach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić realme 11 Pro+?

Rosomaki amerykańskie występują w Kanadzie i zachodnich Stanach Zjednoczonych. Najczęściej można je spotkać na odludnych terenach górskich, zwłaszcza tych chłodniejszych. Poza Alaską rosomaki zostały w USA niemal doszczętnie wytępione, natomiast w Europie pozostały dwie populacje – na północy Półwyspu Skandynawskiego oraz na obszarze Finlandii.

Warto wiedzieć, że rosomaki są zwierzętami wszystkożernymi, które prowadzą głównie wodny tryb życia. Są one największymi przedstawicielami rodziny łasicowatych. Co ciekawe, rosomaki wyglądają podobnie do małych niedźwiedzi. Ich długość ciała dochodzi do 87 cm, zaś masa do 31 kg.

Charakter rosomaków jest dość interesujące. Zwierzęta te są silne, odważne, bardzo zręczne i nieustępliwe. Często walczą z większymi zwierzętami o zwierzynę – nawet przeciwko watasze wilków. Przeważnie wychodzą ze starć zwycięsko. Nic dziwnego, że właśnie to zwierzę zostało wybrane, jako reprezentacja Logana w uniwersum Marvela. "Wolverine" oznacza po polsku "rosomaka".

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)