"Rzeki są liniami życia naszej planety": piękne zdjęcia Gorana Safranka

"Rzeki są liniami życia naszej planety": piękne zdjęcia Gorana Safranka

"Rzeki są liniami życia naszej planety": piękne zdjęcia Gorana Safranka
Źródło zdjęć: © © Goran Safranek / [Instagram](https://www.instagram.com/goran_safarek/)
Marcin Watemborski
15.11.2019 12:58, aktualizacja: 15.11.2019 14:27

Motyw rzeki jest często przyrównywany do cyklu życia i płynnej drogi. To wokół nich zawsze powstawały duże ośrodki miejskie, jak również rozkwitały różne ekosystemy. Goran Safranek w swojej twórczości koncentruje się na życiodajnej roli rzek. Zobaczcie piękne krajobrazy tego fotografa.

  • Rzeki są liniami życia nasze planety, oazami bioróżnorodności, miejscem życia wielu społeczności – mówi Goran Safranek. – Zacząłem ten projekt celem odwiedzenie najpiękniejszych, interesujących, przyrodniczo lub kulturowo ważnych rzek świata na każdym kontynencie.

Goran jest nie tylko fotografem, ale również biologiem, pisarzem oraz filmowcem. Od wielu lat zajmuje się ochroną środowiska, eksplorowaniem go, badaniami i dokumentowaniem rzek rodzimej Chorwacji. Podczas swoich wojaży odwiedził przeróżne ekosystemy rzeczne na całym świecie.

Artysta zwraca uwagę na to, że rzeki nadają dynamiki rozwojowi społeczeństw oraz urozmaicają środowisko biologicznie. Goran widział również martwe rzeki, które były zanieczyszczone do tego stopnia, że nie mogło tam żyć jakiekolwiek stworzenie. Wszystko, co po nich zostało to odpady i toksyczne składowiska śmieci.

Za swój życiowy cel fotograf obrał sobie ochronę środowisk rzecznych. Swoimi malowniczymi kadrami chce zwrócić uwagę na to, że bez przepływających wód nie mogłoby istnieć życie w takiej formie, jak dziś.

  • Celem tego projektu jest zwiększenie świadomości ludzi nie tylko na dobre strony, ale również płynące zagrożenia – wyznaje Goran. – Będę to robił przez pisanie opowieści, krótkie filmy, dłuższe formy i inne media. Jeśli nie będziemy świadomi tego, co mamy, jak możemy to doceniać i chronić? – pyta na zakończenie fotograf.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)