Sąd stwierdził, że małpa nie może mieć praw do własnego selfie

Sąd stwierdził, że małpa nie może mieć praw do własnego selfie

Sąd stwierdził, że małpa nie może mieć praw do własnego selfie
Źródło zdjęć: © David Slater (po lewej) oraz selfie wykonane przez Naruto (po prawej)
Marcin Watemborski
08.01.2016 08:51, aktualizacja: 26.07.2022 19:21

Pamiętacie małpie selfie z 2011 roku, które obiegło internet? Organizacja PETA oraz fotograf, na którego aparacie pojawiło się zdjęcie niedawno zakończyli proces.

Sąd federalny w San Francisco poinformował, że planuje umorzyć sprawę zarządzając, że małpa nie może posiadać praw autorskich do zdjęć.

CBS San Francisco donosi, że sędzia William Orrick jest przychylny fotografowi Davidowi Slaterowi, którego aparat zabrała indonezyjska małpa Naruto i zrobiła sobie zdjęcie.

„Nie uważam, że kwestia praw autorskich może być postrzegana tak szeroko w przypadku zwierząt, jak i ludzi" – mówi Orrick, który utrzymuje, że federalne prawo autorskie nie przysługuje zwierzętom.

PETA wystosowała pozew przeciwko Slaterowi w 2015 roku, upierając się, że Naruto posiada prawa autorskie do zdjęcia i powinien otrzymać wszystkie profity płynące z fotografii.

Pozew zakłada, że Naruto był odpowiedzialny za „celowe wielokrotne wyzwolenie migawki i rozumienie skutku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wciśnięciem spustu migawki, jej dźwiękiem i zmianą wyglądu swojego odbicia w soczewce obiektywu”.

Obraz
© Selfie wykonane przez Naruto aparatem Slatera

Pozew został wystosowany po tym, jak Wikipedia odmówiła usunięcia zdjęcia ze strony i uznała, że powinno ono być w domenie publicznej. Urząd ochrony praw autorskich odmówił, tłumacząc swoją decyzję tym, że nie mogą rejestrować dzieł stworzonych przez małpy.

Sprawa zrobiła się bardziej kuriozalna po tym, jak trafiła do sądu – obie strony debatowały nad osobą oraz płcią małpy na zdjęciach, by stwierdzić czy aby na pewno jest to Naruto.

Mimo tego, że sędzia Orric planuje umorzyć sprawę zezwolił PETA na złożenie zmienionego pozwu. Obrońcy zwierząt planują zrobić to najszybciej, jak będą mogli.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)