Samsung kończy produkcję systemu NX

Samsung kończy produkcję systemu NX

Samsung NX1
Samsung NX1
Źródło zdjęć: © © JK
Marcin Falana
23.10.2015 10:17, aktualizacja: 26.07.2022 19:28

Smutna wiadomość dla wszystkich użytkowników aparatów Samsung NX. Wygląda na to, że południowokoreański potentat kończy produkcję aparatów i obiektywów systemu NX.

Jedna z poważniejszych koreańskich gazet - Asiae poinformowała, że Samsung zamierza zakończyć swoją działalność w zakresie aparatów cyfrowych. Inżynierowie odpowiedzialni za system NX zostali przeniesieni do działów smartfonów i medycznego. Samsung wstrzymał także wszystkie kampanie marketingowe, od kilku miesięcy nic nie dzieje się także na stronie: samsungcamera.com.

System Samsung NX
System Samsung NX

W 2016 roku nie mamy co się spodziewać jakichkolwiek nowych aparatów. Może w 2017 samsung wróci do gry z nowym planem. Jednak obecnie wygląda na to, że Samsung kończy z sytsemem NX.

Jest to o tyle smutne, że Samsung jako jedna z niewielu firm sam produkował matryce, a ich sensor z NX500 notował najlepsze rezultaty wśród aparatów APS-C w rankingu DxO Mark. Zaprezentowany na targach Photokina 2014 aparat Samusng NX1 jest sprzętem, który mógł sporo namieszać. O ile byłby dostępny. O ile w Wielkiej Brytanii cieszył się sporą popularnością, o tyle w Polsce nie był i zapewne nie będzie dostępny. A szkoda, bo aparat wyróżnia się stosunkowo sporych rozmiarów korpusem z ergonomią na poziomie lustrzanek. Znajdziemy tu sporo przycisków, pokręteł, a nawet górny, mały wyświetlacz. Z tyłu wyróżnia się odchylany, dotykowy, 3-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 1036 tys. punktów oraz wizjer elektroniczny OLED XGA. Samsung NX1 nie tylko dobrze wygląda, ale ma też poważne argumenty w środku, gdzie znajduje się 28-megapikselowa matryca BSI CMOS o rozmiarze APS-C oraz procesor obrazu DRIMe V. Ten duet umożliwia fotografowanie w zakresie czułości ISO 100-51200, z prędkością zdjęć seryjnych do 15 kl./s oraz minimalnym czasem 1/8000 s. Jest też możliwości nagrywania filmów UHD 3840x2160 (tylko 30 fps), 4K 4096x2160 (tylko 24 fps) czy Full HD 1920x1080. W czasie wspomnianych targów Photokina mieliśmy możliwość chociaż przez chwilę zobaczenia tego modelu we własnych rękach:

Samsung NX1 - hands-on

To bardzo ciekawe jakie będą dalsze kroki firmy Samsung w świecie fotograficznym. Dział fotograficzny zapewne miał wpływ na rozwój możliwości fotograficznych w smartfonach koreańskiej firmy. Czy teraz Samusung przestanie już w ogóle produkować matryce? Czy raczej rezygnuje tylko z aparatów fotograficznych serii NX i skupi się właśnie na rozwoju matryc w smartfonach? Będziemy śledzić ten temat.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)