Samsung ma średni format, ale...

Samsung
Samsung
Piotr Dopart

25.07.2011 19:30, aktual.: 25.07.2011 21:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pamiętacie, jak jeszcze w maju Jacek pisał o prototypach nowych aparatów Samsunga? Okazało się, że projekt o designie nawiązującym do Hasselblada w istocie był modelem średnioformatowym! Co to oznacza dla klienta?

Otóż... nic. Niestety, designerskie prototypy zostały przygotowane z myślą o "zastosowaniach wewnętrznych" firmy. Sungrok Kim, regionalny menadżer ds. produktów na Środkowy Wschód i Afrykę Północną w dziale obrazowania cyfrowego Samsunga, na konferencji prasowej w Izraelu, której zapis opublikował serwis Megapixel, powiedział:

Jesteśmy w posiadaniu technologii umożliwiających skonstruowanie aparatów średniego formatu, jednak nie zrobimy tego, ponieważ nie jest to nasz rynek docelowy. Samsung to producent koncentrujący się na runku popularnych produktów konsumenckich, nie zaś na niszach, jak Hasselbald czy Lieca. (...) Podobnie [jak z prototypami aparatów] zrobiliśmy z obiektywami, np. udało nam się skonstruować szkło o ogniskowej 1 metra do zastosowania w astrofotografii, jednak również dla celów wewnętrznych.

Z jednej strony skupienie na określonej grupie docelowej powinno się policzyć Samsungowi na plus - niejeden popłynął na nadmiernym rozdrobnieniu, musząc ratować się cięciami kosztów i likwidacją jednych działów, żeby zintensyfikować wysiłki w innych. Z drugiej - nieco szkoda, że Samsung przynajmniej nie spróbował swoich sił we wprowadzeniu choć pojedynczego "nietypowego" produktu na rynek. Choć konkurowanie z Hasselbladem, Leicą czy nawet Mamiyą mijałoby się raczej z celem, to pojedynek pomiędzy Samsungiem a bezlitośnie szarpanym przez los Pentaksem mógłby dać naprawdę ciekawe wyniki.

Nie jest oczywiście powiedziane, że Samsung nie zdecyduje się na zmianę strategii, gdy już poczuje się wystarczająco pewnie w aktualnych segmentach rynkowych. Nie liczyłbym na to jednak w najbliższej przyszłości. Na szczęście, w swoich aktualnych przedsięwzięciach Samsung wciąż opracowuje nowe rozwiązania, obiecując m.in. nowe serie aparatów.

Warto przeczytać cały wywiad w serwisie Megapixel. Sungrok Kim mówi w nim o podejrzeniach, że Nikon i Canon wejdą na rynek kompaktów systemowych, o planach wydawniczych w dziedzinie nowej matrycy CMOS APS-C oraz obiektywów. Padają deklaracje odnośnie do szkieł 85 mm f/1,4; 60 mm f/2,8 makro; 18-200 mm; 16-80 mm f/3,5-4,5 i tworzenia spójnej linii poprzez wypuszczanie na rynek ok. 5 modeli rocznie. Kim poruszył także temat obsługi 3G w aparatach Samsunga.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)