Samyang 85 mm f/1.2 oraz 14 mm f/2.4 - nowa seria obiektywów premium

Samyang 85 mm f/1.2 oraz 14 mm f/2.4 - nowa seria obiektywów premium
Krzysztof Basel

12.09.2016 14:14, aktual.: 14.09.2016 10:27

Koreański producent optyki nie zwalnia i prezentuje obiektywy Samyang 85 mm F/1.2 oraz 14 mm F/2.4. To dwa pierwsze obiektywy do aparatów pełnoklatkowych, które należą do nowej serii premium, która ma gwarantować wyższą jakość.

Samyang 85 mm f/1.2 oraz 14 mm f/2.4 z serii premium to kolejny poziom kolejny poziom obiektywów manualnych, które są dostosowane do aparatów pełnoklatkowych o matrycy 50 Mpix oraz kamer nagrywających z rozdzielczością 8K. Producent zapewnia, że oba są wykonane z wysokiej jakości materiałów i w rezultacie mają oferować długą i komfortową pracę, a zastosowane tam powłoki antyodbiciowe mają skutecznie zmniejszać aberrację do minimum. Oba obiektywy nie mają autofokusa.

Samyang 85 mm f/1.2 jest jednym z najjaśniejszych obiektywów do aparatów pełnoklatkowych w swojej kategorii. Jego konstrukcja optyczna składa się z 10 elementów ułożonych w 7 grupach, w tym z zastosowaniem jednej soczewki asferycznej oraz dwóch wysokiej jakości soczewek refrakcyjnych. Jak zapewnia producent, mają one minimalizować odchylenie oraz niepotrzebne rozpraszanie światła i zapewniać czysty i żywy obraz. Średnica filtra to 86 mm, a waga wynosi 1050 g. Obiektyw będzie dostępny z mocowaniem Canon EF - przynajmniej póki co. Chcę wierzyć, że to tylko kwestia czasu.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/6]

Samyang 14 mm f/2.4 to najbardziej zaawansowana optycznie konstrukcja koreańskiego producenta. Obiektyw ma 18 elementów ułożonych w 14 grupach, w tym 4 różne rodzaje soczewek: dwie soczewki asferyczne , jedna soczewka asferyczna hybrydowa, dwie soczewki o wyjątkowo niskiej dyspersji oraz jedna soczewka refrakcyjna. Taki układ ma gwarantować optymalną wydajność i tworzyć imponującą jakość obrazu w całym polu widzenia. Jego konstrukcja zewnętrzna została wykonana z aluminium. Obiektyw waży 791 g i nie ma możliwości stosowania filtrów. Obiektyw będzie dostępny z mocowaniami Canon EF, Nikon F oraz Sony E.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/6]

Klasa premium ma być chyba mniej więcej tym, czym seria ART wśród obiektywów marki Sigma. Określenie wydaje się być odrobinę niefortunne, bo często słowo premium kojarzy mi się z wciskaniem na siłę produktu, który wcale nie reprezentuje najwyższej półki jakościowej. Trochę jak w dyskontach spożywczych. Wygląda to trochę tak, jakby marketingowcy Samyanga po prostu nie mieli pomysłu na lepszą nazwę. Zresztą, ostatnio Samyang miał całkiem ciekawą formę promocji, kiedy to w okresie letnim promował pięć tajemniczych, nowych obiektywów. Przez pięć tygodni, co tydzień, w poniedziałek rano, pisaliśmy o ich nowych szkłach. Szkoda, że zamiast pięciu, nie zaprezentowali siedmiu „wspaniałych". Nie tylko akcja byłaby dłuższa i wzbudzała większą ciekawość, ale zarazem nawiązywała do perfekcji (liczba siedem w Biblii jak i wielu tradycjach oznacza kompletność, ideał). Poza tym, to trochę dziwne, że obiektywy serii premium nie mają AF.

Chcąc aspirować do miana produktu premium, trzeba to udowodnić jakością - także w marketingu. Sigmie się to udało - ich obiektywy z serii ART wyznaczają standardy jakości obrazu. Mam nadzieję, że Samyangowi również się powiedzie i w pełni zasłużą sobie na miano obiektywów serii premium.

Obiektywy Samyang 85 mm f/1.2 oraz 14 mm f/2.4 będą dostępne jeszcze w tym roku, a ich sugerowana cena detaliczna zostanie podana wkrótce. Czekamy z ciekawością na egzemplarze do testów. Więcej informacji o nowych obiektywach premium znajdziecie na [url=

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)