SanDisk Extreme Portable SSD - wytrzymały, szybki i miniaturowy dysk SSD

SanDisk Extreme Portable SSD - wytrzymały, szybki i miniaturowy dysk SSD

SanDisk Extreme Portable SSD - wytrzymały, szybki i miniaturowy dysk SSD
Monika Homan
28.02.2019 13:23, aktualizacja: 01.03.2019 08:59

SanDisk Extreme Portable SSD to przenośny dysk, który przyda się nie jednemu fotografowi i filmowcowi. Jego główne cechy, to miniaturowe rozmiary i szybkość przesyłu danych na wysokim poziomie. Przetestowałam, jak się sprawdza.

Stosunek wielkości do pojemności dysku SanDisk Extreme Portable SSD jest czymś, co mnie satysfakcjonuje najbardziej. Jeśli dodać do tego prędkość przesyłu danych na naprawdę dobrym poziomie - wszystko jest na swoim miejscu. Dysk dostępny jest w czterech wariantach: 250 GB, 500 GB, 1 TB i 2 TB.

SanDisk Extreme Portable SSD
SanDisk Extreme Portable SSD

Prosty design, wytrzymała konstrukcja

SanDisk Extreme Portable SSD, którego testowałam, wyglądem przypomina bardziej duży pendrive niż przenośny dysk. Z łatwością mieści się w kieszeni. Producent pomyślał też o możliwości przypięcia go do kluczy, jak brelok - w obudowie wycięty jest specjalny otwór.

No ale jak to tak? Nosić dysk z kluczami, przecież na dysk trzeba uważać, bo można go uszkodzić. Można, ale w przypadku SanDiska Extreme Portable SSD nie jest to takie łatwe. Dysk posiada certyfikat odporności na kurz i wodę IP55. Oznacza to, że ani drobny pył, ani strumień wody (12,5 l/min) lany na obudowę nie jest mu straszny. Jeśli zdarzy wam się go upuścić - żaden problem, bo producent obiecuje, że wytrzyma on upadek z 2 metrów. Przy mojej niezdarności sprawdziłam kilkukrotnie - dysk działa dalej.

SanDisk Extreme Portable SSD jest odporny na strumień wody
SanDisk Extreme Portable SSD jest odporny na strumień wody

Kilka słów o designie: jest bardzo skromy i jest to plusem. Z jednej strony pokryty granatowym tworzywem sztucznym z fakturą w drobne kopki, a z drugiej gumą w tym samym kolorze. Guma, poza tym, że jest miła w dotyku i chroni dysk podczas wcześniej wspomnianego upadku, ma jedną wadę - wszystkie pyłki się do niej przyczepiają i po chwili dysk jest oblepiony kurzem i w moim przypadku "kociwłosem". Kontrastujące pomarańczowe wykończenie otworu w obudowie pomaga mi w znalezieniu dysku w torebce, a jego niewielka waga (niecałe 40g) zupełnie nie ciąży.

Do gumowej obudowy przyczepia się kurz
Do gumowej obudowy przyczepia się kurz

W obudowie znajdziecie port USB-C, za pomocą którego podłączycie go do komputera, kamery, czy aparatu. W zestawie z dyskiem jest też przejściówka z USB-C na USB-A.

Prędkość przesyłu danych na przyzwoitym poziomie

Producent gwarantuje prędkość odczytu 550 Mb/s i zapisu 400 MB/s. Biorąc pod uwagę fakt, że testowałam dysk podłączony do portu USB 3.0 za pomocą przejściówki, a nie bezpośrednio przez USB-C, wyniki potwierdzają informacje ze specyfikacji. Prędkość przesyłu danych nie jest może najwyższych lotów, ale dysk jest na tyle szybki, żeby przesyłanie plików o dużej pojemności nie trwało wiekami i może śmiało służyć jako rekorder zewnętrzny przy nagrywaniu filmów w dobrej jakości. Jeśli jednak chcecie nagrywać 10-bitowe filmy w rozdzielczości 4K, potrzebujecie szybszego urządzenia.

Test prędkości dysku SanDisk Extreme Portable SSD
Test prędkości dysku SanDisk Extreme Portable SSD

Dla mnie dysk świetnie spisuje się w roli backupu dla fotografa - nie zajmuje dużo miejsca i prawie wcale nie waży, więc swoje zdjęcia mogę mieć zawsze przy sobie. Jedyne, co mnie odstrasza w SanDisku Extreme Portable SSD to jego dość wysokie ceny - za wersję terabajtowa przyjdzie wam zapłacić prawie tysiąc złotych.

Dzięki niewielkim rozmiarom możecie zabrać go wszędzie
Dzięki niewielkim rozmiarom możecie zabrać go wszędzie
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)