Ściągnij pliki RAW za darmo, by móc nauczyć się różnych form retuszu

Ściągnij pliki RAW za darmo, by móc nauczyć się różnych form retuszu
Marcin Watemborski

08.06.2020 09:31, aktual.: 08.06.2020 11:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rozwijanie technik retuszu jest bardzo istotne. Po to by, nauczyć się rozmaitych narzędzi, warto mieć zróżnicowaną bazę plików do pracy. Ale przecież nie każdy portrecista będzie miał dostęp do zdjęć architektury czy produktowych. Ta strona pozwoli ci pobrać za darmo surowe pliki z różnych aparatów i ćwiczyć bez ograniczeń.

Signature Edits to strona interentowa oraz popularny kanał na YouTube poświęcony nauce edycji zdjęć i zaawansowanych technik retuszu. Oczywiście oprócz tego oferują sprzedaż presetów i naukę wielu przydatnych rzeczy biznesowych, ale nie o tym dziś mowa. W nawiązaniu do historii nieistniejącej już strony WeSaturate, która oferowała bank darmowych plików RAW, Signature Edits postanowiło dać taką możliwość obecnym czytelnikom.

Działanie założycieli strony Signature Edits to piękny przykład kultury daru. Chcą oni pomóc tym, którzy dopiero wchodzą w świat fotografii i retuszu, więc nie mają jeszcze swojego dorobku, na którym mogliby ćwiczyć. Z resztą otrzymanie dobrej jakości pliku na wstępie bardzo ułatwia późniejszą pracę. Przecież nikt z nas nie chce pracować na 1-megapikselowych zdjęciach lub kadrach z aparatów sprzed 20 lat.

Ryan, czyli założyciel Signature Edits, wspomina, że na początku jego drogi fotograficznej WeSaturate pozwoliło mu rozwinąć skrzydła i chciał swoimi działaniami dać taką możliwość kolejnym wschodzącym gwiazdom naszej profesji. Nowa strona oferuje użytkownikom pobranie zdjęć w formacie RAW kompletnie za darmo – do wykorzystania komercyjnego i niekomercyjnego. To interesujące źródło obrazów, nawet jeśli nie będą one wybitnie artystycznymi kadrami.

Pomysłodawca przedsięwzięcia wspomina, że to rozwiązanie nie jest wymyślne – umożliwia po prostu przeglądanie i ściąganie zdjęć, które spodobają się użytkownikowi. Nie ma tu zaawansowanych algorytmów ani nic podobnego. Ale jeśli ktoś chce odnaleźć się w świecie retuszu, to potrzebuje jedynie dobrych plików do ćwiczeń. Nawet na ich podstawie może zbudować sensowne portfolio, które umożliwi mu zaczęcie zarabiania na nowej ścieżce kariery.

Póki co na stronie większość plików RAW to te z aparatów Canon z rozszerzeniem CR2. Znajdzie się kilka zdjęć z Panasoników, Sony czy nawet w formacie Adobe DNG. Koniecznie sprawdźcie to darmowe narzędzie, może wam naprawdę znacznie pomóc.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)