SDUC Express - nowy standard kart pamięci o pojemności 128 TB i prędkości 1GB/s

SDUC Express - nowy standard kart pamięci o pojemności 128 TB i prędkości 1GB/s28.06.2018 09:25
SDUC Express - nowy standard kart pamięci o pojemności 128 TB i prędkości 1GB/s
Monika Homan

Karty SDUC to nowy standard nośników SD, zapowiedziany przez SD Association. Mają mieć pojemność do 128 terabajtów i prędkość prawie 1 GB/s

Chociaż wciąż czekamy na zapowiedziane 2 lata temu karty SDXC o pojemności 1 TB, a tymczasem SD Association zapowiada nowy, siódmy już, standard SD. Ma on pozwolić na rozszerzenie pamięci kart nawet do 128 TB.

Tak duża pojemność musi się wiązać również z szybkim przesyłem danych. Dzięki wykorzystaniu magistrali SD Express, która opiera się na interfejsie PCIe i NVMe możliwy będzie transfer z prędkością nawet 985 MB/s.

420737565428373320
Źródło zdjęć: © © SD Association / [sdcard.org](https://www.sdcard.org/)

Magistrala SD Express ma pojawić się również w mniej pojemnych nośnikach SDXC i SDHC. Do uzyskania pełnej prędkości w przypadku tych kart będzie potrzebny czytnik zgodny ze standardem SD Express. Karty nie będą kompatybilne z UHS-II i UHS-III, a jedynie z UHS-I, który pozwala na odczyt z prędkością tylko 104 MB/s.

420737565428504392
Źródło zdjęć: © © SD Association / [sdcard.org](https://www.sdcard.org/)

Trudno sobie wyobrazić, jak wiele danych pomieści 128-terabajtowa karta, jednak coraz większe rozdzielczości, zarówno w fotografii, jak w filmach sprawiają, że potrzebujemy większych nośników pamięci. Oczywiście tak duże pamięci są dedykowane raczej do użytku profesjonalnego i raczej nikomu nie przyjdzie do głowy, aby wkładać taką kartę do telefonu. Chociaż pewnie w przyszłości okaże się to standardem.

Dodatkowo, dzięki magistrali SD Expres karty takie mogłyby być alternatywą dla dysków SSD

SD Express - Revolutionary Innovation for SD Memory Cards

Jeszcze nie wiemy, kiedy miałyby się pojawić karty SDUC Express. Możemy przypuszczać, że nie będzie to zbyt prędko, skoro nie są jeszcze dostępne karty zapowiedziane dwa lata temu. Obecnie największa dostępną pamięć karty SD wynosi 512 GB.

Więcej informacji znajdziecie w dokumencie dostępnym pod tym linkiem.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)