FaceApp to nuda. Zamień swoje selfie na stary portret z AI Portraits

FaceApp to nuda. Zamień swoje selfie na stary portret z AI Portraits
Anna Rymsza

23.07.2019 09:06, aktual.: 26.07.2022 15:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na początku były filtry na Instagramie, dziś króluje sztuczna inteligencja. Tak jak w FaceAppie, którego przeróbki zalały tydzień temu Facebooka. Ale zapomnijcie o tym bajerze. Chcecie się wyróżnić? Zamieńcie sobie twarz na obraz. Internauci właśnie oblegają stronę, na której można to zrobić.

Aplikacja AI Portraits wykorzystuje maszynowe uczenie, by z selfie zrobić obraz. I robi to zaskakująco realistycznie. Model został wytrenowany na podstawie 45 000 portretów z różnych epok, od wczesnego renesansu do dzieł nowoczesnych. Każdy może skorzystać.

AI Portraits – jak to działa?

Rysy twarzy ze zdjęcia nie są idealnie odwzorowane, ale to koszt, jaki trzeba ponieść, by portret imitował styl dawnych, europejskich malarzy. Wybrano twórców z renesansu, bo właśnie

ta epoka jest uważana za punkt zwrotny w malarstwie portretowym. Przez portret malarze oddawali nie tylko wygląd modeli, ale też ich charakter, osiągnięcia i status społeczny. To także początek realistycznego przedstawiania ludzi.

Przetwarzając swoje selfie, zauważysz, że na portretach nie ma szerokich uśmiechów. Sztuczna inteligencja nie jest w stanie go przenieść na obraz wynikowy. Po prostu nie miała na czym się tego nauczyć. Zauważ, że twarze na portretach również nie wyrażają silnych emocji. Malarze nie sięgali po uśmiech, by uniknąć komizmu i nie zniekształcać twarzy.

Obraz

Aplikacja składa się z dwóch modeli - pierwszy rozpoznaje zawartość obrazu, drugi maluje wynik w czasie rzeczywistym w rozdzielczości 4K (portrety dla internautów są mniejsze, 512x512 px). Modele zostały przygotowane przez naukowców z IBM Watson AI Lab przy MIT - najważniejszej technologicznej uczelni świata. Na ich stronie znajdziesz szczegółowy opis kolejnych kroków analizy obrazu i sporo przykładów.

Portrety mogą być "malowane" przez sztuczną inteligencję w różnych stylach z epoki, ale niestety nie mamy nad tym żadnej kontroli. Model decyzyjny sam dobiera odpowiedni styl i stopień abstrakcji. Oczywiście będą zdarzać się błędy. Moje zdjęcie ze szczurkiem nie zamieniło nas w coś w stylu "Damy z łasiczką". Cóż, w końcu te obrazy maluje komputer, a nie człowiek.

Obraz

Jak mogę zrobić swój własny portret?

AI Portraits jest dostępna na stronie AIPortraits.com. Twoje zdjęcie zostanie wysłane na serwery aplikacji i tam przetworzone. A kto konkretnie dostanie moje dane? Amerykańska strona zapewnia, że zostanie wykorzystane wyłącznie do celów badawczych.

W chwili pisania artykułu korzystanie z AI Portraits jest utrudnione. Strona cieszy się ogromną popularnością, jest dosłownie zalewana przez nadsyłane zdjęcia, co skutkuje częstym jej przeciążeniem.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)