Sensor Noise DB to ciekawa porównywarka szumów na długich czasach ekspozycji

Sensor Noise DB to ciekawa porównywarka szumów na długich czasach ekspozycji

Sensor Noise DB to ciekawa porównywarka szumów na długich czasach ekspozycji
Źródło zdjęć: © © UNITED STATES AIR FORCE / SENIOR AIRMAN JOSHUA STRANG
Marcin Falana
13.07.2016 13:29, aktualizacja: 26.07.2022 18:57

Jeżeli fotografujecie nocne niebo na długich czasach ekspozycji i wysokich czułościach ISO to warto skorzystać z porównywarki szumów Sensor Noise DB.

Większość testów aparatów sprawdza szumy na krótkich czasach ekspozycji, trudno jest znaleźć porównywarkę szumów dla długich czasów. Fotograf Brendan Davey stworzył takie rozwiązanie, dzięki czemu możemy wybrać aparat najlepszy pod tym względem.

Obraz

Brendan sam fotografuje nocne niebo i zorze polarne, więc szukał aparatu, który daje najmniszy szum przy długich ekspozycjach i na wyższych czułościach ISO. Przy takich ustawieniach najlepiej wychodzą takie efekty.

Sensor Noise DB porównuje szum jaki uzyskują aparaty na trzech ekspozycjach 1, 30 i 300 s. Zdjęcia są wykonywane przy założonym dekielku, bez obiektywu, światło nie wpada przez wizjer. Poza tym czułość ISO 3200, redukcja szumu jest wyłączona, a pliki RAW nieskompresowane. Nawet temperatura jest powtarzalna i wynosi około 21 stopni C.

Żeby porównać aparaty wystarczy wybrać je z listy i gotowe. Dane z Sensor Noise DB pokazują np., że nie zawsze, za większe pieniądze dostajemy lepsze osiągi na tym polu. Jeżeli więc zamierzamy fotografować gwiazdy i nocne niebo, to może warto skorzystać z Sensor Noise DB przy wyborze aparatu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)