Sęp w Warszawie? Zdjęcie nie kłamie

Sęp w Warszawie? Zdjęcie nie kłamie
Źródło zdjęć: © © Tomasz Jajko / [Facebook](https://www.facebook.com/BirdingPoland/photos/a.631540476953348/4028670027240359/)
Marcin Watemborski

22.06.2021 12:50, aktual.: 26.07.2022 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy myślimy o ptakach występujących w Polsce, prędzej skłonimy się ku orłom, sokołom, myszołowom czy bocianom. Ale sępy?! Nie da się ukryć. Na zdjęciu dokładnie widać, że właśnie gatunek ptaka wygodnie rozsiada się na Wyspach Świderskich.

Zdjęcie sępa kasztanowego (Aegypius monachus) od razu wzbudziło zainteresowanie ludzi. Nikt nie chciał wierzyć, że tak egzotyczny ptak pojawił się w Warszawie, w rezerwacie przyrody Wyspy Świderskie. Niezbitym dowodem na to jest zdjęcie autorstwa Tomasza Jajko z facebookowej grupy Identyfikacja Ptaków, gdzie zamieścił fotkę.

Jak informują miłośnicy ptaków ze strony Birding Poland, to już druki sęp kasztanowy, którego w tym roku widziano w Polsce. Pierwszy z nich został dostrzeżony w maju 2021 roku na granicy województwa podkarpackiego oraz lubelskiego.

Sęp kasztanowy to duży ptak padlinożerny z rodziny jastrzębiowatych. Zasięg jego występowania rozciąga się od Półwyspu Iberyjskiego przez Baleary, Bałkany, górskie pasma Azji, Turcję, Kaukaz, Mongolię aż po północno-wschodnie Chiny i Pakistan. Te ptaki były czasem widywane na południu Francji. Jak wspominają źródła historyczne, w XIX wieku sępy kasztanowe występowały w Tatrach. Ornitolodzy przypuszczają, że ten gatunek obecnie może gniazdować gdzieś w Polsce.

Ten konkretny rodzaj sępa uznany został za gatunek bliski zagrożenia w 1994 roku przez IUCN. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia