Seul to niezwykle żywe miasto. Ty Gilson zna je doskonale

Seul to niezwykle żywe miasto. Ty Gilson zna je doskonale
Źródło zdjęć: © © Ty Gilson / [Instagram](https://www.instagram.com/aaaallday/)
Marcin Watemborski

26.04.2019 12:46, aktual.: 27.04.2019 17:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korea jest regionem ogromnych różnic. To, co dzieje się w Korei Północnej i Korei Południowej to niebo, a ziemia – kompletnie dwa różne światy. Widzieliśmy wiele zdjęć pokazujących Północ w objęciach reżimu, przez co często pomijamy Południe. Ty Gilson udowadnia, że w Seulu życie kwitnie.

Ty Gilson jest fotografem żyjącym i tworzącym w Seulu – stolicy i największym mieście Korei Południowej. To miasto jest niesamowite pod wieloma względami, a jego założenie szacuje się na 18 r. p.n.e. Jest przelciwstawieństwem tego, co znamy ze stolicy drugiej, komunistycznej Korei Północnej. Gdyby pokazać obok siebie Pjongjang i Seul mielibyśmy wrażenie, że to miasta na dwóch różnych końcach świata.

Stolica Korei Południowej jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast świata. Gęstość zaludnienia wynosi powyżej 15 tysięcy osób na 1 kilometr kwadratowy. Dla porównania, gęstość zaludnienia w Warszawie wynosi 3412 osób na kilometr kwadratowy. Co ciekawe – Seul może pochwalić się największą na świecie liczbą szybkich łączy internetowych oraz punktów dostępu Wi-Fi.

Miasto znajduje się niedaleko Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej, co skupia na sobie uwagę strategów. CIA informuje, że w przypadku ataku Korei Północnej, ta jest w stanie zniszczyć Seul w ciągu kilku godzin dzięki rakietom ziemia-ziemia. Potencjalne straty ludności są szacowane na setki tysięcy istnień. Oczywiście władze Korei Południowej zdaja sobie z tego sprawę i armia (wraz z pomocą Amerykanów) jest w stałej gotowości. Obecnie trwa rozejm między Koreami, ponieważ Południe przekazuje Północy wsparcie ekonomiczne i podbudowuje gospodarkę.

Ciekawostką jest to, że w 2004 roku stolica Korei Południowej miała zostać przeniesiona do Gongju. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował ustawę jako sprzeczną ze zwyczajową normą konstytucyjną. Do 2012 roku miały zostać przeniesione wszystkie urzędy państwowe. Do zmiany stolicy nie doszło do dziś, a Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że do podjęcia działań potrzebna jest większość dwóch trzecich członków Zgromadzenia Narodowego oraz przeprowadzenie referendum państwowego.

Wśród miast partnerskich Seulu znajduje się Warszawa. Współpraca polsko-koreańska trwa nieprzerwanie od 1996 roku.

Więcej zdjęć Gilsona znajdziecie na jego Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)