"Śnieżne rolki" to bardzo rzadkie zjawisko. Zobacz je na zdjęciach

"Śnieżne rolki" to bardzo rzadkie zjawisko. Zobacz je na zdjęciach

"Śnieżne rolki" to bardzo rzadkie zjawisko. Zobacz je na zdjęciach
Źródło zdjęć: © © Brian Bayliss
Kasia Piotrowska
11.02.2019 07:27, aktualizacja: 26.07.2022 15:57

Pracownik leśnictwa z Wielkiej Brytanii miał sporo szczęścia, kiedy tuż po wschodzie słońca natknął się na rzadkie zjawisko. Na swoim polu znalazł sześć śnieżnych rolek stworzonych siłami natury. Do ich powstania muszą być spełnione ściśle określone warunki.

Czym są "śnieżne rolki" i jak powstają?

Śnieżne rolki to niezwykłe zjawisko. Wyglądem przypominają zwijane bułeczki cynamonowe tyle, że bez cynamonu i... ze śniegu. Do ich powstania potrzebne są określone warunki. Warstwa świeżego, mokrego śniegu musi być dość cienka, a pod nią musi znaleźć się odpowiednie podłoże, do którego śnieg nie będzie się lepił. Wiatr powinien wiać odpowiednio mocno, żeby przesuwać zwały śniegu, ale nie za mocno, żeby ich nie zniszczyć. Dodatkową przyczyną powstawania tego zjawiska może być też grawitacja. Zdarza się, że płaty śniegu staczają się ze stromego zbocza. Ze względu na ściśle określone warunki śnieżne rolki powstają bardzo rzadko.

Leśnik sfotografował rzadkie zjawisko

Brian Bayliss, pracownik leśnictwa, natknął się na sześć rolek na własnym polu w Marlborough, w Anglii. Początkowo myślał, że zostały zrobione przez ludzi, ale nie zauważył żadnych śladów stóp. Natknął się na nie tuż po wschodzie słońca, dzięki czemu miękkie światło dodało niesamowitego uroku widokowi.

Rolki utworzyły się ostatnio również w Austrii. Sfotografował je meteorolog Brian Fitzgerald. Widzieliście kiedyś podobne zjawisko?

Zobacz też: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)