Sigma wysłała 2 aparaty w kosmos, by pokazały Ziemię w 4K z wysokości 30 km

Sigma wysłała 2 aparaty w kosmos, by pokazały Ziemię w 4K z wysokości 30 km

Sigma wysłała 2 aparaty w kosmos, by pokazały Ziemię w 4K z wysokości 30 km
Marcin Watemborski
05.10.2020 08:33, aktualizacja: 05.10.2020 10:37

Brytyjski oddział Sigmy połączył siły z organizacją Sent Into Space i wysłał 2 korpusy najmniejszych bezlusterkowców z pełnoklatkowymi matrycami w kosmos. Do obu podpięte są obiektywy szerokokątne, które zarejestrują piękno naszej planty w bardzo wysokiej jakości. Tego jeszcze nie było!

Sigma fp jest najmniejszym bezlusterkowcem z matrycą pełnoklatkową (choć bez wizjera) na rynku. Mimo tego, że ten aparat niespecjalnie przyjął się na rynku, to producent znalazł dla niego zastosowanie i… wysłał 2 sztuki w kosmos! Podpięto do nich obiektywy Sigma 14 mm f/1.8 Art. Cena takiego zestawu to około 14 300 złotych, więc nieduży koszt jak za aparat będący w stanie nagrać wideo 4K w formacie RAW. Po wyniesieniu na wysokość 30 km, sprzęt nagra Ziemię we wspomnianej jakości.

Na początku filmiku Sigmy widać 2 balony, które zostały wypuszczone w odstępie pewnego czasu od siebie. Właśnie do nich były podpięte aparaty Sigma fp. Pierwszy z nich miał za zadanie nagrywać wideo. Wysłano go z brytyjskiego Sheffield o 3 nad ranem. Jednym z problemów, z którym zmagała się ekipa, było utrzymanie odpowiedniej temperatury pracy baterii oraz 2-terabajtowego dysku SSD, na którym może zostać zarejestrowane 40-60 minut wideo w formacie CinemaDNG RAW 4K.

Full-frame SIGMA fp and 14mm DG HSM F1.8 | Art reach the edge of space!

Drugi aparat miał za zadanie robić zdjęcia i poleciał w górę kilka godzin po pierwszym. Ekipa włączyła w nim interwałometr, który nakazał robienie 24-megapikselowych zdjęć co 5 sekund przez cały czas trwania lotu. Podczas godziny lotu rejestrował on 720 klatek, a całość trwała znacznie dłużej. Tutaj oprócz utrzymania odpowiedniej temperatury pracy baterii, trzeba było zadbać po prostu o pojemną kartę pamięci – bez większych zmartwień.

Na filmie oczywiście widać całą podróż balonów, ale jaką! Doskonała jakość obrazu, który aż kłuje w oczy szczegółami. Mimo tego, że podczas lotu na obiektywach osadzały się kryształki lotu, Sigma fp dała radę, prezentując piękno Ziemi z wyjątkowej perspektywy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)