Słynny strzał Edgertona. Jak powstało to zdjęcie?
23.08.2013 11:41, aktual.: 26.07.2022 20:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kula przecinająca na pół kartę do gry – niesamowicie szybki ruch zamrożony w pojedynczym kadrze. Jak powstała słynna fotografia Harolda Edgertona?
Harold „Doc” Edgerton, fotograf i inżynier pracujący w MIT (Massachusetts Institute of Technology), zasłynął zdjęciami, na których widać zatrzymany ruch przedmiotów – lot kuli, eksplozję bomby, rozpryskujące się kropelki. Był jednym z pierwszych, a na pewno najbardziej znanym fotografem, który zastosował możliwości światła stroboskopowego przy zapisie ruchu. „Jego zdjęcia ukazywały różne zjawiska naukowe w sposób przystępny dla milionów widzów”, pisali biografowie Edgertona.
Choć nie był pierwszym fotografem, który eksperymentował ze światłem stroboskopowym, jego prace pozostają najbardziej znane i wywarły największy wpływ na dzisiejszy krajobraz fotografii. Za każdym razem gdy widzimy zdjęcie reklamowe wykonane w technice high speed – apetyczną truskawkę wpadającą do mleka czy błyszczące kropelki wody, ilustrujące orzeźwiające właściwości napoju albo reklamujące nawilżający krem – są w nich echa dokonań Edgertona, którego Jacques Cousteau nazywał „Papa Flash”.
Edgerton jeszcze w latach 30. zaczął stosować argon w lampach błyskowych, dzięki czemu flesz stał się jaśniejszy i szybszy. Jego laboratorium w MIT, jak wspominają świadkowie, przypominało warsztat czarodzieja, w którym strzelano do pączków z kremem, jabłek i kart do gry. Oświetlenie stroboskopowe, którego używano (i nadal używa się) w laboratorium, pozwalało oświetlić fotografowany przedmiot na ułamek sekundy. Lampę uruchamiano błyskawicznie, po tym jak umieszczony w pobliżu fotografowanego obiektu mikrofon wychwytywał falę dźwiękową. To właśnie w tym momencie należało nacisnąć spust migawki.
[solr id="fotoblogia-pl-77048" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1467,10-miejsc-w-ktorych-nie-mozna-fotografowac-do-woli" _mphoto="niemeyer-77048-252x168-c4b178946.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3081[/block]
Wynalazki Edgertona sprawiły, że fotografia przy użyciu światła stroboskopowego przestała być laboratoryjną ciekawostką i trafiła do powszechniejszego użytku, a to, co dotychczas nie było widoczne gołym okiem, stało się możliwe do zapisania na kliszy. Z technologii korzystano w Hollywood, w reklamie, ale również w wojsku. Rapatronic, aparat, który osiągał czas ekspozycji równy 10 nanosekundom, był używany do rejestrowania testów broni nuklearnej. Edgerton zmarł w roku 1990, a jego słynne laboratorium stało się centrum edukacji naukowej i pracownią dla studentów.