"Smoki" we wrocławskim zoo. Lada moment rozpalą odwiedzających

"Smoki" we wrocławskim zoo. Lada moment rozpalą odwiedzających

Warany bezuche we wrocławskim zoo
Warany bezuche we wrocławskim zoo
Źródło zdjęć: © Facebook
Konrad Siwik
07.02.2023 14:39, aktualizacja: 07.02.2023 21:00

Smoki może i istnieją jedynie w fantastycznych światach filmów, seriali i książek takich jak chociażby "Gra o Tron". Jednak w tym prawdziwym świecie żyją warany bezuche, które do złudzenia przypominają ich miniaturowe odpowiedniki. Trzy takie osobniki niedawno trafiły do wrocławskiego zoo.

Choć nie zioną ogniem, już wkrótce rozpalą emocje odwiedzających Terrarium Wrocławskiego Zoo. Chodzi o warany bezuche, czyli jedne z najrzadszych jaszczurek na świecie, które przybyły do Wrocławia prosto z Wiednia. Jak łatwo się domyślić, swoją nazwę zawdzięczają brakowi zewnętrznej błony bębenkowej. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione słuchu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warany bezuche w Terrarium Wrocławskiego Zoo

Wrocławskie Zoo podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciami waranów oraz krótką informacją na ich temat. "Prosto z Wiednia przyjechały do nas trzy warany bezuche. Te przypominające mityczne stworzenia gady rosną do 30 cm długości. W naturze zamieszkują bardzo wilgotne części Borneo. Ich dieta to głównie dżdżownice, małe skorupiaki i larwy płazów" – wyjaśnia wrocławskie zoo.

Ta bezuszna jaszczurka występuje endemicznie w południowo-wschodniej części azjatyckiej wyspy Borneo. "Gatunek ten jest niezwykle rzadko spotykany w hodowli. Jesteśmy jednym z nielicznych ogrodów zoologicznych, który może pochwalić się obecnością tego gatunku" – dodaje zoo.

Wrocławskie zoo przekazało, że trzy warany bezuche przebywają aktualnie na kwarantannie. Ogród zoologiczny zapewnia jednak, że już niebawem jego goście będą mogli podziwiać je na własne oczy w Terrarium Wrocławskiego Zoo.

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)