Sonda OSIRIS-REx sfotografowała Ziemię z odległości ponad 100 mln km

Sonda kosmiczna OSIRIS-REx w grudniu dotarła do swojego celu misji - planetoidy Bennu. Do naukowców z Nasa dotarły pierwsze zdjęcia z sondy, na których widać asteroidę i oddaloną o miliony kilometrów Ziemię wraz z Księżycem.

Sonda OSIRIS-REx sfotografowała Ziemię z odległości ponad 100 mln km
Monika Homan

OSIRIS-REx - taka nazwę nosi sonda kosmiczna, której misja rozpoczęła się 8 września 2016 roku. Jej celem jest planetoida Bennu, która należy do grupy Apollo. Zadaniem sondy jest zbadanie dokładnej trajektorii lotu asteroidy i obliczenie ryzyka, jakie stanowi ona dla Ziemi. OSIRIS-REx pobierze też próbki z powierzchni Bennu i dostarczy je z powrotem na Ziemię.

Asteroida Bennu
Asteroida Bennu

Sonda dotarła do swojego celu pod koniec ubiegłego roku. W połowie grudnia kamera NavCam 1, w którą wyposażona jest sonda uchwyciła obraz Ziemi i Księżyca widzianych z odległości ponad 100 milionów kilometrów.

Obraz

Na zdjęciu widzimy trzy jasne obiekty. Ten duży z prawej strony to właśnie asteroida Bennu. Wydaje się bardzo jasna, ponieważ odbija ona światło słoneczne, a jej odległość od sondy to tylko 43 kilometry. Tuż przy lewej krawędzi kadru widać dwie świecące kropki - Ziemię i Księżyc. Udało się je uchwycić prześwietlając asteroidę z 5-sekundową ekspozycją.

Obraz

Statek kosmiczny spędzi w towarzystwie asteroidy jeszcze przynajmniej rok, zanim na niej wyląduje, pobierze próbki i zacznie wracać na Ziemię. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem OSIRIS-REx dostarczy naukowcom materiał do badania w 2023 roku.

Zobacz też: Cybersejf – jak stworzyć bezpieczne hasło?
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)