Sony A35 z półprzezroczystym lustrem i szybkim ustawianiem ostrości

Półprzezroczyste lustro, matryca o rozdzielczości 16,2 megapiksela czy funkcja Picture Effects to tylko niektóre cechy charakterystyczne nowego Sony A35. Aparat jest naturalnym rozwinięciem modelu A33, jednak z niewyjaśnionych przyczyn nie ma już wychylanego ekranu, ale klasyczny.

Sony A35 z półprzezroczystym lustrem i szybkim ustawianiem ostrości
Sony A35 z półprzezroczystym lustrem i szybkim ustawianiem ostrości
Krzysztof Basel

Półprzezroczyste lustro, matryca o rozdzielczości 16,2 megapiksela czy funkcja Picture Effects to tylko niektóre cechy charakterystyczne nowego Sony A35. Aparat jest naturalnym rozwinięciem modelu A33, jednak z niewyjaśnionych przyczyn nie ma już wychylanego ekranu, ale klasyczny.

Z wyglądu Sony A35 bardzo przypomina swojego poprzednika. Japoński producent zastosował dosyć klasyczny model obudowy. Główną różnicę stanowi ekran, który w nowym modelu nie jest już wychylany. Aparat jest wyposażony w monitor LCD o przekątnej 3 cali z technologią TruBlack o rozdzielczości 921 tys. punktów.

Sony A35
Sony A35

Nieco więcej zmian w środku. Sony A35 to trzeci model japońskiego producenta z z technologią półprzezroczystego lustra. Jego zadaniem jest rozwidlenie ścieżki optycznej wewnątrz aparatu. Część światła trafia wtedy do głównego przetwornika obrazu, a część do oddzielnego czujnika automatyki ostrości opartej na technologii detekcji fazowej. Zastosowanie takiej technologii pozwala też na jednoczesny podgląd Live View oraz korzystanie z szybkiego autofocusu, także w czasie nagrywania filmów.

Mechanizm lustra jest nieruchomy, co pozwoliło konstruktorom na zwiększenie szybkości wykonywania zdjęć. Sony A35 osiąga identyczną prędkość fotografowania jak jego poprzednik - aż 7 kl./s. Niestety, rozwiązanie to ma też minusy - strata światła w ilości prawie 1/3 EV czy brak podglądu w matówce.

W środku aparatu znajduje się nowa matryca Exmor APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 16,2 megapiksela. Sensor pozwala na nagrywanie filmów w jakości Full HD 1080i. Dużym plusem jest też możliwość ustawienia czułości ISO aż do wartości 12 800.

Sony A35
Sony A35

Warto też wyjaśnić, że prędkość fotografowania 7 kl./s jest uzyskiwana przy zmniejszonej, ale mimo wszystko całkiem przydatnej rozdzielczości 8,4 megapiksela. Podczas fotografowania przy pełnej rozdzielczości aparat osiąga prędkość 5,5 kl./s. Japońskim konstruktorom udało się poprawić ilość zużywanej energii, dzięki czemu na jednym ładowaniu aparat ma teraz wykonać ok 440 fotografii.

Podobnie jak w modelu NEX-C3 wprowadzono funkcję Picture Effects.

Nowością w aparacie α35 są ustawienia twórczych efektów zdjęciowych. Można dzięki nim wzmocnić wyraz wykonywanych zdjęć lub nagrywanych filmów HD, nie obawiając się o późniejszą obróbkę obrazu. Podgląd efektów jest możliwy na ekranie aparatu jeszcze przed wykonaniem zdjęć.

Do wyboru mamy kilka trybów: Posterization, Pop Color, Retro Photo, Partial color (R/G/B/Y), High Key, High Contrast Monochrome oraz Toy Camera.

Sony A35
Sony A35

Sony A35 ma kosztować ok. 600 dolarów (ok. 1600 zł) za sam korpus lub ok. 700 dolarów (ok 1900 zł) w zestawie z obiektywem 18-55 mm. Aparat trafi na półki sklepowe w sierpniu.

Galeria

[block position="inside"]1338[/block]

Informacja prasowa

Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty nowego modelu α35 (SLT-A35), przeznaczonego dla fotografów na wszystkich poziomach zaawansowania. Lekki, nieduży i prosty w użyciu aparat wyróżnia się dużą szybkością zdjęć i rozbudowanymi możliwościami twórczymi.

Technologia półprzezroczystego lustra (Translucent Mirror Technology), wprowadzona przez Sony w popularnych modelach α33 i α55, wyróżnia się szybkością, dokładnością i ciągłością działania systemu AF — zarówno podczas fotografowania, jak i nagrywania filmów Full HD.

Nowością w modelu α35 jest tryb zdjęć seryjnych Tele-zoom, który umożliwia wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 8,4 megapiksela z szybkością do 7 kl./s przy powiększeniu obrazu wynoszącym w przybliżeniu 1,4x. Szybki, śledzący autofokus znakomicie sprawdza się przy zdjęciach seryjnych sportu, jak również podczas fotografowania dzieci. Dostępny jest również tryb zdjęć seryjnych z szybkością 5,5 kl./s, umożliwiający wykonywanie zdjęć w pełnej rozdzielczości 16,2 megapiksela i śledzenie ostrości.

Nowo opracowany przetwornik obrazu Exmor™ APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 16,2 megapiksela zapewnia niezwykłą szczegółowość fotografii i filmów HD oraz niski poziom szumów. Jego duża rozdzielczość i czułość umożliwia zaawansowanemu procesorowi obrazu BIONZ optymalizację danych o obrazie, której efektem jest między innymi bogactwo i naturalny wygląd reprodukowanych kolorów. Maksymalna czułość ISO 12 800 pozwala na rejestrację pięknych, naturalnie wyglądających zdjęć i filmów HD nawet w słabym oświetleniu, stanowiącym dla wielu aparatów barierę nie do pokonania.

Technologia półprzezroczystego lustra umożliwia ciągłą kontrolę obrazu z głównej matrycy, zarówno podczas fotografowania, jak i nagrywania filmu. Zaletą niedostępną w tradycyjnych lustrzankach cyfrowych jest ciągłość działania precyzyjnego, opartego na wykrywaniu fazy TTL, systemu automatyki ostrości, zapewniana dzięki kierowaniu części światła z półprzezroczystego lustra do systemu AF.

Doskonała jakość i szczegółowość oglądanych fotografii i filmów jest zasługą wyświetlacza Xtra Fine LCD. Technologia TruBlack gwarantuje z kolei wysoki poziom kontrastu w obrazie i bogate, głębokie odcienie czerni — nawet w plenerze.

Alternatywę dla komponowania zdjęć na ekranie LCD aparatu stanowi precyzyjny wizjer Tru-Finder o dużej rozdzielczości. Widoczny w nim obraz, pokazujący 100% kadru, jest niezwykle szczegółowy i kontrastowy, co znakomicie ułatwia podgląd na żywo działania wybranego efektu w obrazie lub wprowadzonej korekty naświetlenia. Komponowanie zdjęć krajobrazowych i architektonicznych można sobie ułatwić, wyświetlając siatkę linii.

Mimo znacznych możliwości, aparat α35 jest przystępny w obsłudze nawet dla użytkowników, którzy pierwszy raz mają do czynienia z aparatem z wymienną optyką. System pomocy ekranowej w przejrzysty sposób objaśnia działanie wybranych funkcji oraz sposób ich użycia.

Bardziej zaawansowani użytkownicy z zadowoleniem powitają przycisk funkcji użytkownika, do którego można przypisać jedną z 14 często używanych funkcji.

Nowością w aparacie α35 są ustawienia twórczych efektów zdjęciowych. Można dzięki nim wzmocnić wyraz wykonywanych zdjęć lub nagrywanych filmów HD, nie obawiając się zarazem o późniejszą obróbkę obrazu. Podgląd efektów jest możliwy na ekranie aparatu jeszcze przed wykonaniem zdjęć, a ich wachlarz obejmuje między innymi zdjęcie retro, technikę high-key, aparat-zabawkę oraz posteryzację.

Chcąc otrzymać wyraziste fotografie, na których wybrany kolor odcina się od czarno-białej reszty obrazu, można użyć efektu częściowego koloru. Uzyskanie tego popularnego efektu w programach do edycji obrazu wymaga normalnie wykonania szeregu żmudnych czynności; w aparacie α35 wszystko dzieje się automatycznie i błyskawicznie.

Optymalizacja zużycia energii pozwoliła teraz na zwiększenie wydajności akumulatora aparatu do 440 fotografii po jednym ładowaniu (w przybliżeniu, przy korzystaniu z tylnego ekranu LCD) — a więc o ponad 30% więcej w porównaniu z poprzednim modelem. Aparat α35 może współpracować z całą gamą 32 obiektywów Sony z mocowaniem A, wśród których jest sześć modeli Carl Zeiss.

Aktualizacja wewnętrznego oprogramowania aparatów α33, α55 do wersji 2.00

20 czerwca zostanie wydana aktualizacja wewnętrznego oprogramowania aparatów α33 i α55, która przyniesie kilka ulepszeń funkcjonalnych oraz nowe możliwości twórcze.

Jedną z nich będzie dostępność efektów zdjęciowych — takich jak w nowym modelu α35. Oprócz tego, przy korzystaniu z kompatybilnej, zewnętrznej lampy błyskowej pracującej w trybie bezprzewodowym, możliwa będzie synchronizacja z krótkimi czasami migawki (tylko α55). Ergonomię obsługi poprawią zmodyfikowane menu oraz nowy tryb, w którym użytkownik będzie mógł zmieniać parametry ujęcia nałożone na obraz na ekranie. Posiadacze sprzedawanego oddzielnie, zewnętrznego monitora LCD CLM-V55 będą mogli wyświetlić na nim poziomnicę cyfrową aparatu. Kolejną nowością będzie możliwość przypisywania często używanych funkcji do przycisku D-RANGE.

Zarejestrowani użytkownicy będą mogli za darmo pobrać najnowszą aktualizację wewnętrznego oprogramowania aparatów α33 i α55 do wersji 2.00 od 20 czerwca ze strony:

α33

Windows:

MAC OS:

α55

Windows:

MAC OS:

Karty Memory Stick™ PRO-HG Duo HX

Dostępne od maja, najlepsze w gamie karty pamięci Memory Stick PRO-HG Duo™ HX cechują się obecnie pojemnością do 32 GB i nadzwyczajną szybkością przesyłania danych, wynoszącą do 50 MB/s. Karty te są zoptymalizowane pod kątem zapisu zdjęć seryjnych wykonywanych obecnymi aparatami Sony z mocowaniem A oraz mocowaniem E.  Nowo opracowana przez Sony technologia HX Engine zapewnia stabilność i bardzo dużą szybkość odczytu / zapisu, zwłaszcza dużych plików.

Nowy aparat cyfrowy z technologią półprzezroczystego lustra Sony α35 będzie dostępny od sierpnia 2011 r.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)