Sony a9 II – nowe funkcje łączności i usprawnienia dla fotoreporterów
Nowy korpus Sony a9 II łączy niezrównaną szybkość modelu a9 z nowymi funkcjami oczekiwanymi przez zawodowych fotografów – zachwala Sony, prezentując nowy aparat z serii pełnoklatkowych korpusów alfa z wymiennymi obiektywami – a9 II (model ILCE-9M2).
Nowy korpus Sony a9 II, jak sama nazwa wskazuje, jest sukcesorem modelu a9. Jak deklaruje Sony, wyróżnia się przede wszystkim zwiększoną szybkością: zdjęciami seryjnymi do 20 kl./s z automatyką śledzenia ostrości i ekspozycji, a także wyliczaniem parametrów automatyki nawet 60 razy na sekundę.
Producent chwali się, że część rozwiązań wprowadzono pod wpływem współpracy z zawodowymi fotografami. Znacząco ulepszono funkcje łączności, w tym przesyłania plików, dodano tryb zdjęć seryjnych z szybkością do 10 kl./s z użyciem migawki mechanicznej i zoptymalizowano algorytmy sterujące systemem autofokusa. Przeprojektowano też konstrukcję, by zwiększyć trwałość i łatwość obsługi.
Nowe funkcje łączności
Korpus wyposażono w port Ethernet 1000BASE-T o prędkości do 1 Gb/s. Ponadto obsługiwana jest szyfrowana transmisja plików (FTPS) z użyciem protokołów SSL i TLS.
Ulepszenia objęły też zdalne sterowanie aparatem (tethering) poprzez oprogramowanie Remote Camera Tool. Według Sony zmniejszono opóźnienia wyzwolenia migawki i poglądu na żywo. Korpus ma do tego kartę sieciową Wi-Fi w standardzie 802.11ac. Jak pamiętacie, Sony a9 wspiera wyłącznie pasmo 2,4 GHz.
Specjalnie dla fotoreporterów
Ciekawostką jest funkcja notatek dźwiękowych, nazwana Voice Memo. Pozwala dodać komentarz głosowy do zdjęć i odtwarzać go przy ich odtwarzaniu. Do tego mowa może zostać zamieniona na tekst. To ma ułatwić pracę agencjom informacyjnym.
Product Feature | Alpha 9 II | Sony | α
Udoskonalenia konstrukcyjne i użytkowe
- Zmodernizowany procesor obrazu BIONZ X w pełni wykorzystuje dużą szybkość odczytu danych z przetwornika. Procesor ten współpracuje z układem o dużej skali integracji, zwiększającym szybkość i dokładność wyznaczania ustawień AF/AE, przetwarzania obrazu, wykrywania twarzy itp.
- Ulepszona, odporna na pył i wilgoć konstrukcja spełni potrzeby reporterów, którym przychodzi pracować w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Staranniej uszczelniono wszystkie połączenia między elementami korpusu, a także pokrywę komory akumulatora i gniazdo na nośniki danych.
- Najnowszy algorytm przetwarzania obrazu osłabia zakłócenia przy średnich i dużych ustawieniach ISO, poprawiając rozdzielczość i jakość obrazu.
- Wbudowany w korpus 5-osiowy system stabilizacji obrazu pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki o 5,5 stopnia.
- Poprawiony kształt uchwytu zapewnia wygodniejsze i pewniejsze trzymanie przez grip Sony VG-C4EM.
- Zwiększono średnicę przycisku AF-ON i wzmocniono reakcję na jego naciśnięcie. Przeprojektowano wielofunkcyjny joystick, dodano przycisk blokujący pokrętło kompensacji ekspozycji oraz zmieniono kształt i położenie tylnego pokrętła.
- Przeprojektowany mechanizm migawki tłumi nawet najmniejsze drgania, które mogłyby spowodować zamazanie obrazu. Zweryfikowana w testach wytrzymałość migawki przekracza 500 000 cykli roboczych.
- Złącze USB Type-C obsługuje standard USB 3.2 I generacji i umożliwia szybkie przesyłanie danych.
- Dwa gniazda na karty pamięci, współpracujące z kartami SD typu UHS-I i UHS-II, pozwalają zwiększyć ogólną pojemność oraz prędkości odczytu i zapisu.
- Do stopki Multi Interface Shoe (MI) dodano cyfrowy interfejs audio. Umożliwia on bezpośrednie podłączenie nowego mikrofonu kierunkowego ECM-B1M lub zestawu adaptera XLR XLR-K3M w celu uzyskania czystszego, wyraźniejszego dźwięku.
Sprzęt trafi do sprzedaży w Europie w październiku 2019 roku. Nie znamy jeszcze polskiej ceny.