Sony Alpha 7 IV dostał funkcję odczytu ekranu. Pomoże osobom niedowidzącym

Sony Alpha 7 IV dostał funkcję odczytu ekranu. Pomoże osobom niedowidzącym

Sony Alpha 7 IV dostał funkcję odczytu ekranu. Pomoże osobom niedowidzącym
Źródło zdjęć: © Sony
Konrad Siwik
16.05.2022 15:12, aktualizacja: 26.07.2022 13:42

Fotografia jest z natury medium wizualnym, co nie znaczy, że osoby bez doskonałego wzroku nie mogą czerpać z niej przyjemności. Sony zdaje sobie z tego sprawę i dodało do aparatu Alpha 7 IV funkcję odczytu ekranu, aby pomóc osobom niedowidzącym.

Sony Alpha 7 IV to z wielu powodów ekscytujący aparat, o czym szczegółowo pisał w swojej recenzji Marcin Watemborski. Po wprowadzeniu na rynek pod koniec ubiegłego roku okazał się popularny wśród wielu fotografów. A teraz stał się bardziej dostępny dla dużej społeczności osób zmagających się z dysfunkcją wzroku – zauważa serwis PetaPixel.

Sam z kanału The Blind Life zmaga się z utratą wzroku, która sprawia, że nawigacja w menu różnych aparatów jest niezwykle trudna. Jego kanał w serwisie YouTube poświęcony jest dostępności technologii dla osób niedowidzących. W jednym z ostatnich filmów zwraca on uwagę na odkrytą funkcję odczytu ekranu w aparacie Sony A7 IV.

Sony A7IV - The Feature Nobody's Talking About, But Could Be The Most Important!

Wbudowany czytnik ekranu jest dostępny po przejściu do Menu > Konfiguracja > Dostępność > Czytnik ekranu. Można dostosować prędkość, z jaką aparat czyta na głos, oraz dostosować jego głośność. Dzięki temu Sony Alpha 7 IV potrafi odczytywać tekst cyfrowy na wyświetlaczu aparatu, umożliwiając osobom niewidomym i niedowidzącym korzystanie z menu.

"To dosłownie jedyny sposób, w jaki wiele osób z naszej społeczności może korzystać z komputera, smartfona, bankomatu, głosować w wyborach. W taki właśnie sposób wchodzimy w interakcję z większością tekstów cyfrowych" – wyjaśnia Sam. "Nie jestem w stanie wyrazić, jak trudno jest odczytać malutkie menu na tym małym ekranie LCD. W rzeczywistości wielu z nas tego nie potrafi" – dodaje.

Obraz
© YouTube

Jak podkreśla Sam, włączenie do aparatu opcji dostępności dla czytników ekranu jest doskonałym rozwiązaniem. Jednak obecna implementacja nie jest idealna. Nie odczytuje wszystkich pozycji w tym szybkiego menu aparatu, które można wywołać podczas fotografowania. Czytnik ekranu jest bardzo pomocny. Muszą go tylko dokończyć" – mówi Sam. "I tak się właśnie dzieje, pracują nad tym" – dodaje, podkreślając, że Sony zapewniło go, że będzie stale aktualizować czytnik ekranu.

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)