Sony Cyber-shot DSC TX-1 ? test cz.2

Sony Cyber-shot DSC TX‑1 ? test cz.2

Sony Cyber-shot DSC TX-1 ? test cz.2
Sony Cyber-shot DSC TX-1 ? test cz.2
Krzysztof Basel
30.12.2009 14:09, aktualizacja: 30.05.2016 11:57

W moje ręce wpadł Sony Cyber-shot DSC TX-1 ? nieduży, zgrabny i piękny kompakt japońskiego producenta. Zastosowana w nim matryca Exmor R CMOS o rozdzielczości 10,2 megapiksela ma wnieść zupełnie nową jakość zdjęć w kompaktach, w szczególności przy kiepskich warunkach oświetleniowych. Czy smukły TX-1 spełnia te obietnice? Zapraszam do drugiej części testu, w której prezentujemy przykładowe zdjęcia oraz filmy.

W moje ręce wpadł Sony Cyber-shot DSC TX-1 ? nieduży, zgrabny i piękny kompakt japońskiego producenta. Zastosowana w nim matryca* Exmor R CMOS o rozdzielczości 10,2 megapiksela* ma wnieść zupełnie nową jakość zdjęć w kompaktach, w szczególności przy kiepskich warunkach oświetleniowych. Czy smukły TX-1 spełnia te obietnice? Zapraszam do drugiej części testu, w której prezentujemy przykładowe zdjęcia oraz filmy.

Jakość zdjęć i szumy

Sony TX-1 jest wyposażony w wysokoczułą matrycę  Exmor R CMOS o efektywnej rozdzielczość 10,2 megapiksela i rozmiarach typowych dla kompaktów - 1/2,4 cala. Aparat nieźle radzi sobie przy wysokich czułościach, co jest zaletą nowej matrycy, ale też mniejszej rozdzielczości, niż w wielu aparatach tej klasy.

Testy wykonałem na karcie kolorów x-rate. Fotografie były zapisywane w formacie JPEG. Sony Cyber-shot DSC FX-1 standardowo 5 ustawień czułości ISO: 125, 200, 400, 800, 1600 i 3200. Aparat osiąga świetne rezultaty, jak na sprzęt tej klasy.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

Zdjęcia do ISO 400 gwarantują dobre rezultaty, a szumy nie są widoczne. Zdjęcia w czułości ISO 800 są całkiem niezłe, a 1600 i 3200 powinno stosować się tylko w awaryjnych sytuacjach. Mimo to Sony TX-1 wypada bardzo dobrze na tle kompaktowej konkurencji.

Panoramy

Sweep Panorama (Rozległa Panorama) to jeden z nowszych systemów firmy Sony. Jak nazwa wskazuje, pozwala on na tworzenie Panoram, ale nie takich znowu zwykłych. Zamiast wykonywać kilka zdjęć pod rząd i potem je łączyć, Sony TX-1 oferuje o wiele lepszy i prostszy system. Aby uchwycić panoramę sięgającą nawet 224 stopni wystarczy przesunąć aparatem w kierunku poziomym lub pionowym. Trochę tak, jakby nagrywać film. Oczywiście na ekranie mamy podgląd rejestrowanej sceny, a urządzenie poinformuje nas, kiedy skończy tworzenie zdjęcia.

Tworzenie imponujących panoram z systemem *Sweep Panorama *jest rzeczywiście prostsze, niż kiedyś i sprawia wiele radości. Nie daje jednak aż tak dobrych rezultatów, jak się spodziewałem. Testowany egzemplarz niestety mocno prześwietlał zdjęcia, co możecie zobaczyć na dwóch pierwszych panoramach poniżej. Ostatnie zdjęcie zostało wykonane z wartością ekspozycji obniżoną o 1 stopień. Mimo to tryb Rozległej Panoramy stanowi duży plus zgrabnego kompaktu marki Sony. To świetna funkcja, zdecydowanie ułatwiająca tworzenie imponujących panoram.

[photo position="inside"]39937[/photo]

Panorama o maksymalnej długości:

Sony Cyber-shot DSC TX-1 test video HD 720p

Sony Cyber-shot DSC TX-1 test video HD 720p

Sony Cyber-shot DSC TX-1 testSony Cyber-shot DSC TX-1 test video HD 720p

Podsumowanie

Sony Cyber-shot DSC TX-1 to aparat nie dla każdego. Kompakt wyróżnia się przede wszystkim pięknym designem, niezłym wykonaniem i bardzo małymi rozmiarami. Dodatkowo TX-1 jest dostępny w całej gamie kolorów i wydaje się być idealnym partnerem damskiej torebki. To także niezła propozycja dla panów gadżeciarzy albo ceniących po prostu dobry design.

Mogę śmiało powiedzieć, że nie zawiedziecie się też na jakości zdjęć z TX-1. Jak na kompakt tej klasy aparat nieźle radzi sobie z szumami, głównie dzięki wysokoczułej matrycy Exmor R CMOS o rozdzielczość 10,2 megapiksela. Spokojnie możemy korzystać z ISO 125-400, przy ISO 800 są już widoczne szumy, ale to cały czas użyteczna wartość. Jak w większości kompaktów wyższe czułości to już deska ratunkowa, do wykorzystania w kiepskich warunkach oświetleniowych. Mimo to wielokrotnie korzystałem z ISO 1600 fotografując np. znajomych w ciemnym klubie. Wprawdzie fotografie wychodziły mocno zaszumione, ale system redukcji szumów całkiem nieźle spełnił swoje zadanie i fotografie są dla mnie teraz udaną pamiątką z ciekawego wieczoru.

Obsługa Sonego TX-1 nie powinna stanowić problemu, nawet dla bardzo opornych użytkowników. Dużym plusem zgrabnego Sonego jest też tryb Rozległej Panoramy, w którym wystarczy przesunąć aparatem, a wykona on serię zdjęć i złączy je w panoramę. Warto także wspomnieć o trybie seryjnym, gdzie aparat oferuje szybkość aż 10 kl./s oraz możliwość nagrywania filmów HD 720p w całkiem niezłej jakości. Interesującym dodatkiem do Sonego TX-1 może też być moduł Party-shot, czyli osobisty fotograf. Ale o tym w następnej części.

Na minus tego pięknego aparatu trzeba z pewnością zaliczyć średniej jakości ekran dotykowy, przeciętne oddanie barw na fotografiach oraz cenę - ok 1000 zł.

Obraz

Ceny

Cena Sony Cyber-shot DSC TX-1 waha się w Ceneo pomiędzy 1000 a 1500 zł. Oferty w Skąpcu kształtują się na poziomie 1050 - 1700 zł. Warto też zajrzeć na Allegro, gdzie znajdziemy podobne oferty.


Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)