G Master - nowa linia obiektywów premium do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony

Obiektywy Sony G Master
Obiektywy Sony G Master
Marcin Falana

04.02.2016 14:15, aktual.: 26.07.2022 19:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sony zaprezentowało nową linię obiektywów G Master z mocowaniem FE, czyli dedykowane do pełnoklatkowych bezlusterkowców. Na rynku pojawią się dwa zoomy 24-70 mm f/2.8 i 70-200 mm f/2.8 oraz portretówka 85 mm f/1.4.

Obiektywy Sony G Master
Obiektywy Sony G Master

Sony stworzyło nową linię obiektywów G Master dedykowanych do pełnoklatkowych bezlusterkowców. Obejmuje ona trzy nowe obiektywy z mocowaniem typu E do matryc pełnoklatkowych: standardowy obiektyw typu zoom 24-70 mm ze stałą maksymalną przysłoną f/2.8, obiektyw stałoogniskowy 85 mm f/1.4 oraz teleobiektyw zmiennoogniskowy 70-200 mm ze stałą maksymalną przysłoną f/2.8.

Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM

Nowy obiektyw Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM został wyposażony w trzy soczewki asferyczne, w tym jeden nowy element XA (extreme aspherical), mający za zadanie redukować aberrację i zapewnić najwyższą rozdzielczość w całym zakresie ogniskowych i przysłony, zarówno w centrum, jak na brzegach kadru. Dodatkowo soczewki ED (Extra-low-Dispersion) i Super ED minimalizują aberrację chromatyczną oraz optymalizują rozdzielczość i efekt rozmycia tła, nie powodując jednocześnie powstawania nienaturalnej kolorystyki.

Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM

Pomagać ma w tym także 9-listkowa przysłona, niezależnie od ustawienia zachowująca niemal dokładnie kolisty kształt, oraz elementy układu optycznego pokryte powłoką Nano AR, redukującą odbłyski i zapewniającą doskonały kontrast i ostrość obrazu.

Nowy obiektyw FE 24-70 mm f/2.8 GM wyposażony jest w silnik SSM (Super Sonic wave Motor) z bezpośrednim napędem, który reguluje ostrość z ogromną sprawnością dzięki nowemu zestawowi algorytmów, pozwalających ustawiać elementy optyczne we właściwym położeniu szybko i dokładnie. Silnik działa cicho i płynnie, doskonale sprawdzając się zarówno przy robieniu zdjęć, jak przy nagrywaniu filmów.

Aby zwiększyć funkcjonalność obiektywu zaprojektowano go tak, aby był odporny na pył i wilgoć, a jego konstrukcja była zwarta i elegancka. Na obiektywie znajdziemy przełącznik trybu AF/MF, przycisk blokady ostrości, pierścień blokady zoomu i przyciski zwalniające osłonę przeciwsłoneczną.

Sony FE 85 mm f/1.4 GM
Sony FE 85 mm f/1.4 GM

Sony FE 85 mm f/1.4 GM to teleobiektyw stałoogniskowy, jego układ optyczny składa się z nowej soczewki XA (extreme aspherical) oraz trzech elementów ED, dzięki czemu udaje się połączyć bardzo wysoką rozdzielczość w ostrych obszarach obrazu i piękne, miękkie rozmycie obszarów tła. Obiektyw wyposażony jest w 11-listkową przysłonę kołową dzięki której rozmycie tła jest płynne i daje ciekawy efekt wizualny. Elementy optyczne pokryte są powłoką Nano AR, która pomaga redukować odbłyski i flary nawet wtedy, kiedy zdjęcia robione są pod światło czy w innych trudnych warunkach.

Sony FE 85 mm f/1.4 GM
Sony FE 85 mm f/1.4 GM

Aby automatyka ostrości działała sprawnie i precyzyjnie, obiektyw FE 85 mm f/1,4 GM wyposażony jest w pierścieniowy silnik SSM, zapewniający wystarczającą moc i szybkość, aby precyzyjnie przemieszczać masywną grupę soczewek służących do ustawiania ostrości.

Ten nowy, profesjonalny obiektyw do fotografii portretowej jest odporny na pył i wilgoć, a jego pierścień przysłony ma dwa tryby pracy — z charakterystycznym kliknięciem i bez niego — które można przełączać w zależności od tego, czy użytkownik robi zdjęcia, czy nagrywa film. Na obiektywie znajdziemy także przełącznik trybu AF/MF i przycisk blokady ostrości

Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS
Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS

Trzeci zaprezentowany obiektyw to Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS. Układ optyczny złożony jest z trzech zaawansowanych soczewek XA, Super ED i ED, wykorzystano także powłoki Nano AR.

Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS
Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS

To pierwszy zmiennoogniskowy obiektyw, który wyposażono w szybujący mechanizm ustawiania ostrości, dzięki czemu jego minimalna odległość ostrzenia wynosi zaledwie 0,96 metra, a automatyka ostrości działa optymalnie zarówno w czasie robienia zdjęć, jak przy nagrywaniu filmów. Obiektyw wyposażony jest w silnik SSM (Super Sonic Motor) i dodatkowo w dwa silniki liniowe, które pozwalają na szybkie przemieszczanie dużych elementów optycznych, co wymaga dużej dokładności i pozwala na bardzo precyzyjne ustawianie ostrości. Nowy model ma także wbudowany stabilizator obrazu Optical SteadyShot, umożliwiający robienie ostrych, stabilnych zdjęć niezależnie od ogniskowej. Obrotowy uchwyt do statywu sprawia, że aparat można w razie potrzeby bardzo szybko odłączyć od statywu.

Teleobiektyw jest odporny na pył i wilgoć, a przednia soczewka pokryta jest dodatkowo fluorową powłoką. Na obiektywie znajdziemy także przycisk blokady ostrości i ogranicznik zakresu ogniskowania.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Firma Sony zaprezentowała także dwa nowe, kompaktowe telekonwertery 1,4x i 2x — odpowiednio modele SEL14TC i SEL20TC — które umożliwiają zwiększenie zasięgu obiektywu przy jednoczesnym zachowaniu jego eleganckiego wzornictwa i charakteru.

Dwa nowe obiektywy — 24–70 mm F2,8 GM oraz 85 mm f/1.4 GM — będą dostępne w Europie w marcu 2016 r., w cenach 2 400 euro (model SEL2470GM) i 2 000 euro (model SEL85F14GM).

Trzeci — teleobiektyw zmiennoogniskowy FE 70-200 mm f/2.8 GM — oraz zgodne z nim telekonwertery 1,4x i 2x będzie można kupić w Europie w maju 2016 r. Ceny nie są na razie znane.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)