Sony pozwane. Problem dotyczy żywotności migawki i kosztownej wymiany

Każdy aparat na rynku ma w swojej specyfikacji określoną szacunkową żywotność migawki. Wymiana całego układu jest bardzo kosztowna. Niestety wielu użytkowników korpusu Sony A7 III spotkało się z problemem przy niskim przebiegu, a za naprawę musieli słono zapłacić. Ktoś się w końcu zdenerwował.

Sony pozwane. Problem dotyczy żywotności migawki i kosztownej wymiany
Marcin Watemborski

John Guerriero z Nowego Jorku złożył pozew sądowy przeciwko firmie Sony Electronics. Dotyczy on zażalenia w sprawie żywotności mechanizmu migawki w korpusie Sony A7 III. Według fotografa rzadko wytrzymuje ona 200 000 cyklów, jak zakłada producent. Guerriero powołuje się na wielu użytkowników, którym migawka padła między 10, a 50 tysiącami zdjęć.

Warto zwrócić uwagę na to, że po upływie rocznego okresu gwarancyjnego, w USA użytkownicy muszą dokonać opłat za naprawdę układu migawki – nawet gdy ten przestanie działać poniżej gwarantowanego przebiegu. W Polsce zdarzały się przypadki, gdzie takie sytuacje występowały i były uznawane bezpłatnie nawet po upływie okresu gwarancyjnego.

Na domiar złego, naprawa migawki i wymiana całości jest w USA dość kosztowna. Użytkownicy muszą za to zapłacić od 500 dolarów w górę. Cena jest zbliżona do tej polskiej, czyli około 2000 złotych wzwyż.

Według pozwu Guerriero użytkownicy zwracali uwagę na dziwny dźwięk migawki, zanim ta przestawała działać. Po chwili pojawiał się czarny ekran na wyświetlaczu z informacją o błędzie. Według niego fotografowie powinni wyłączyć i włączyć aparat ponownie, lecz często to nie pomagało.

Pozywający ma również swoją teorię na temat uszkodzenia migawki. John uważa, że to wszystko przez jej budowę, ponieważ podczas zmiany obiektywu jest ona zamknięta, może dostać się tam pył, kurz i inne zabrudzenia, które z czasem mogą doprowadzić do zablokowania mechanizmu oraz jego fizycznego uszkodzenia.

Przyznam szczerze, że ja nie spotkałem się z problemami związanymi z układem w korpusie Sony A7 III. Używam dwóch egzemplarzy dokładnie tego modelu – jeden z przebiegiem około 80 000 cykli, drugi ma natomiast niecałe 10 000. Póki co migawka działa jak nowa.

Całą treść pozwu możecie przeczytać na stronie internetowej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)