Sony prezentuje wodoodporne dyski SSD o prędkości do 1000 MB/s

Sony prezentuje wodoodporne dyski SSD o prędkości do 1000 MB/s

Sony prezentuje wodoodporne dyski SSD o prędkości do 1000 MB/s
Marcin Watemborski
08.04.2019 10:53, aktualizacja: 08.04.2019 12:53

Szybkie dyski SSD to w naszej branży konieczność. Nie wyobrażam sobie pracy bez tego dobrodziejstwa technologii, zwłaszcza przy przenoszeniu materiału z biura do domu lub studia. Firma Sony dba o potrzeby fotografów i prezentuje dyski nie tylko szybkie, ale i odporne na działanie wody. Zapowiada się nowy ”must have” wielu fotografów.

Czym są dyski SSD?

Dysk SSD (ang. solid-state drive) to inaczej dysk (napęd) półprzewodnikowy. Jest urządzeniem pamięci masowej, zbudowanej w oparciu o pamięć flash. Sama nazwa wskazuję na charakterystykę dysku – nie zawiera on elementów ruchomych znanych z dysków twardych.

Brak ruchomych części jest największą zaletą dysków SSD. Zasada działania jest podobna do tej, którą znajdziecie w pamięciach flash. Ten rodzaj nośnika jest zdecydowanie szybszy – nawet do kilkudziesięciu razy w porównaniu z HDD. Oprócz tego SSD pracują cicho oraz są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne – nie zagrażają im tak bardzo upadki, ani wstrząsy.

Oczywiście nie jest aż tak różowo. Dane zapisywane na dyskach SSD mogą łatwiej ulec uszkodzeniu. Wraz ze zwiększeniem się liczby bitów na 1 komórkę pamięci flash, maleje pewność zapisu, a prawdopodobieństwo przekłamania pojedynczych bitów rośnie.

Nie zmienia to faktu, że ten typ nośnika jest znacznie wygodniejszy w bieżącej pracy – odczyt i zapis jest szybszy.

Sony zaprezentowało 2 serie dysków SSD – SL-M oraz SL-C

Firma Sony wprowadza na rynek fotograficzny 2 nowe serie dysków SSD, przeznaczone dla fotografów. Są one wykonane z aluminium, mają jednoelementową konstrukcję odporną na wstrząsy i uderzenia ze wszystkich kierunków. Zgodnie ze standardem IP67 urządzenia są odporne na pył i wodę – również port USB-C. Producent podaje, że oba dyski wytrzymają siłę nacisku do 6 ton oraz zgniatanie o sile do 2 ton.

Seria dysków SL-M to ta bardziej wydajna. Pozwala na pracę z prędkością do 1000 MB/s. SL-C umożliwia odczytywanie danych z prędkością do 540 MB/s oraz zapis z prędkością do 520 MB/s. W obu seriach znajdziecie złącza USB 3.1 drugiej generacji (USB-C). Najnowszy sterownik do urządzeń pozwala na zachowanie stabilnej, wysokiej prędkości pracy – nawet przy wielokrotnym kopiowaniu i zastępowaniu, co sprawdzi się przy pracy na zdjęciach i filmach 4K.

Dyski obu serii mogą być chronione hasłem ze sprzętowym szyfrowaniem danych (256-bitowy klucz AES) bez obniżania prędkości. Bezpłatna aplikacja pozwala na zabezpieczenie danych dwoma hasłami – administratorskim oraz hasłem użytkownika. Napęd może być uruchamiany z poziomu komputera z Windowsem lub telefonu z Androidem nawet, gdy dysk został skonfigurowany pod strukturą Mac OS.

Dodatkowo w zestawie otrzymacie narzędzie Lifetime Checker do sprawdzania stanu dysków oraz przygotowania danych do wymiany nośnika. Aplikacja SSD Utility pozwoli na instalowanie aktualizacji oraz odzyskiwanie plików, w tym zdjęć w formacie RAW oraz filmów w wysokiej rozdzielczości.

Ceny obu linii dysków zostaną podane w późniejszym terminie, natomiast same urządzenia będą dostępne jesienią 2019 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)