Sony World Photography Awards 2020 - znamy finalistów

Sony World Photography Awards 2020 - znamy finalistów
Źródło zdjęć: © © Marco Garofalo, Włochy, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Środowisko naturalne, Sony World Photography Awards 2020
Justyna Kocur-Czarny

11.02.2020 14:17, aktual.: 11.02.2020 15:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

World Photography Organisation ogłosiło nazwiska finalistów i zdobywców wyróżnień w konkursie profesjonalnym Sony World Photography Awards 2020. Opublikowano też informacje o nowych projektach fotografów, którzy w 2019 r. otrzymali granty w ramach programu Sony Professional Grant. Prace finalistów konkursu profesjonalnego i fotografów nagrodzonych grantami będzie można obejrzeć już w kwietniu na wystawie Sony World Photography Awards 2020 w londyńskim Somerset House.

W organizowanym po raz 13. konkursie profesjonalnym nagradzane są cykle zdjęć wyróżniających się doskonałością techniczną i świeżym spojrzeniem na problematykę współczesności. Spośród finalistów konkursu profesjonalnego wybrany zostanie zdobywca tytułu Fotograf roku 2020. Jego nazwisko zostanie ogłoszone 16 kwietnia podczas ceremonii Sony World Photography Awards 2020 w Londynie.

Na cztery konkursy w ramach Sony World Photography Awards 2020 zgłoszono łącznie ponad 345 tysięcy zdjęć z 203 krajów i terytoriów, z czego ponad 135 tysięcy w 10 kategoriach konkursu profesjonalnego. To najwyższa liczba zgłoszeń w historii SWPA. W tym roku, w uznaniu rosnącego znaczenia kwestii ekologicznych zarówno w fotografii artystycznej, jak i reporterskiej, w konkursie pojawiła się nowa kategoria: Środowisko naturalne.

Obraz
© © Massimo Gurrieri, Włochy, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Odkrycie, Sony World Photography Awards 2020

Projekty tegorocznych finalistów obejmują szeroki wachlarz zagadnień, technik fotograficznych i metod prezentacji. Pojawiają się osobiste tematy i obserwacje, twórcze podejście do opowiadanych historii i ukazywanie zjawisk mało znanych, ale ważnych.

Sony World Photography Awards 2020 Architektura

Formy i faktury są głównym tematem abstrakcyjnych fotografii przedstawiających pełne życia budowle z cyklu Formalisms (Formalizmy) autorstwa José De Rocco (Argentyna). Podobną tematykę prezentuje seria Structures (Struktury) — minimalistyczne, czarno-białe wizerunki nowoczesnych konstrukcji — której autorem jest Jonathan Walland (Wielka Brytania). Seria Ice Fishing, Lake Winnipeg (Wędkarstwo podlodowe, jezioro Winnipeg) autorstwa Sandry Herber (Kanada) to nieco zagadkowe obrazy przedstawiające kolorowe chatki rybackie na zamarzniętej powierzchni jeziora.

Obraz
© © Maximilian Mann, Niemcy, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Środowisko naturalne, Sony World Photography Awards 2020

Sony World Photography Awards 2020 Kreatywność

W cyklu Seeds of Resistance (Nasiona oporu) Pablo Albarenga (Urugwaj) zestawia zdjęcia krajobrazów i terenów zagrożonych przez roboty górnicze i rolnictwo przemysłowe z portretami aktywistów walczących o ich ocalenie. W cyklu Kill me with an overdose of Kindness (Zabij mnie nadmiarem czułości) Dione Roach (Włochy) za pomocą reprodukcji wpisów z mediów społecznościowych, czatów i komunikatorów internetowych bada, w jaki sposób w Internecie funkcjonują relacje i intymność. Z kolei cykl Witness Objects (Obiekty-świadkowie) autorstwa Luke’a Watsona (Wielka Brytania) to zestawienie zdjęć historycznych przedmiotów z czasów wojny w Bośni z fotografiami znanych miejsc w okolicach Sarajewa wykonanymi za pomocą prymitywnych aparatów otworkowych.

Sony World Photography Awards 2020 Odkrycie

Invisible Wounds (Niewidzialne rany) to cykl fotografii, których autorem jest Hugh Kinsella Cunningham (Wielka Brytania). Zdjęcia zabarwione są na czerwono, aby podkreślić cierpienie spowodowane przez wybuch epidemii wirusa Ebola w prowincji Kiwu Północne w Demokratycznej Republice Konga. The Cave (Grota) autorstwa Marii Kokunovej (Rosja) wykorzystuje symbolikę i alegorie do przepracowania osobistej traumy. Cykl Cast Out of Heaven (Wyrzuceni z nieba) Hashema Shakeriego (Iran) ukazuje życie ludzi, którzy musieli opuścić Teheran z powodu problemów ekonomicznych i zamieszkać w znacznie gorszych warunkach w domach finansowanych przez państwo.

Sony World Photography Awards 2020 Środowisko naturalne

Cykl Wahala autorstwa Robina Hinscha (Niemcy) dokumentuje zniszczenia wywołane przez powtarzające się wycieki ropy naftowej i spalanie gazu ziemnego w delcie rzeki Niger. In Atlas from the Edge (Na skraju atlasu) Álvaro Laiza (Hiszpania) to analiza koncepcji „naturalnej symetrii” praktykowanej przez Czukczów, których tradycyjny styl życia wykształcił się w procesie przystosowywania się do trudnego środowiska. W cyklu The Future of Farming (Przyszłość rolnictwa) Luca Locatelli (Włochy) ukazuje przykłady zaawansowanych technicznie sposobów uprawy roli z całego świata, które mogą być odpowiedzią na przyszłe niedobory żywności.

Sony World Photography Awards 2020 Fotografia dokumentalna

Didier Bizet (Francja) stworzył serię Baby Boom, w której analizuje fenomen „reborn” — lalek do złudzenia przypominających małe dzieci, zbieranych przez kolekcjonerów, ale używanych także przez rodziców przygotowujących się do adopcji czy przez starsze osoby potrzebujące towarzystwa. Przejmujące portrety mieszkańców Hongkongu rannych w czasie demonstracji i protestów to temat projektu Wounds of Hong Kong (Rany Hongkongu), którego autorem jest Chung Ming Ko (Hongkong). Z kolei Zhang Youqiong (Chiny) stworzył dokumentalną serię From ‘Made in China’ to ‘Made in Africa’. Ukazuje ona pracę robotników w parku przemysłowym w Etiopii, będącym jednym z najważniejszych przedsięwzięć zrealizowanych w Afryce w ramach chińskiej inicjatywy „Jeden pas i jedna droga”.

Sony World Photography Awards 2020 Krajobraz

Torii to seria Haggarda Benherta (Niemcy) składająca się z fotografii buddyjskich i szintoistycznych świątyń na terenie Japonii. Z kolei projekt New Home (Nowy dom), którego autorem jest Chang Kyun Kim (Korea), to zdjęcia z obozów internowania, w których w czasie II wojny światowej uwięziono tysiące obywateli i mieszkańców USA japońskiego pochodzenia. Project 596 Floriana Ruiza (Francja) przedstawia jałowy krajobraz Lob-nor — wyschniętego słonego jeziora w Chinach używanego niegdyś jako miejsce prób broni jądrowej.

Sony World Photography Awards 2020 Świat natury i dzika przyroda

Masahiro Hiroike (Japonia) sfotografował czarujące światełka robaczków świętojańskich w lasach japońskiej prefektury Tottori w serii zatytułowanej Himebotaru. Adalbert Mojrzisch (Niemcy) w projekcie Macro wykorzystuje makrofotografię, aby ukazać z bliska niezwykłe kolory i wzory oczu owadów i płazów. Pangolins in Crisis (Łuskowce w niebezpieczeństwie) Brenta Stritona (RPA) to projekt opowiadający o nielegalnym handlu łuskowcami i działaniach na rzecz ratowania tych wyjątkowych ssaków.

Sony World Photography Awards 2020 Portret

W cyklu Passengers (Pasażerowie) Cesar Dezfuli (Hiszpania) zestawia uderzające portrety migrantów wykonane w 2016 r., gdy po raz pierwszy przybyli oni na europejskie wybrzeża, z nowszymi obrazami, które lepiej oddają ich osobowość i przemianę, jakiej doświadczyli. Unsung Heroes (Nieznani bohaterowie) Denisa Rouvre (Francja) to portrety i wstrząsające opowieści kobiet, które padły ofiarą przemocy. W cyklu Ukrainian Railroad Ladies (Kobiety ukraińskich kolei) Sasha Maslov (Ukraina) przedstawia kobiety, które pracują jako dróżniczki i zawiadowcy stacji oraz analizuje ich społeczną rolę, ukazując je jako symbol ciągłości w kraju rozdartym wojną i politycznymi wstrząsami.

Sony World Photography Awards 2020 Martwa Natura

Disassembled Memory (Pamięć zdemontowana), katalog fotografii ukazujących części zdemontowanego roweru, którym niegdyś jeździł ich autor, Fangbin Chen(Chiny), to próba przypomnienia sobie i zachowania w pamięci czasów dzieciństwa. Z kolei Plexus (Splot) Eleny Helfrecht (Niemcy) to zanurzenie się w rodzinne archiwa autorki w celu zrozumienia odziedziczonej traumy i zbiorowej pamięci. W cyklu IMMORTALITY, INC. Can man really live forever? (Nieśmiertelność sp. z o.o.: czy człowiek może żyć wiecznie?) Alessandro Gandolfi (Włochy) odwiedza laboratoria i instytucje badawcze, dokumentując procesy i przedmioty reprezentujące postęp współczesnej nauki w dążeniu do pokonania śmierci.

Sony World Photography Awards 2020 Sport

Zapasy to obecnie najpopularniejszy sport w Senegalu, będący także ścieżką awansu społecznego, przesiąkniętą tradycją i licznymi rytuałami. W cyklu fotografii Senegalese Wrestlers (Senegalscy zapaśnicy) Angel Lopez Soto (Hiszpania) ukazuje trening młodych zapaśników. Z kolei cykl Dives (Nurkowanie), którego autorem jest Andrea Staccioli (Włochy), to poetyckie portrety uczestników mistrzostw świata w nurkowaniu w Gwangju w Korei Południowej. Lucas Barioulet (Francja), autor projektu The long and difficult path of the Mauritanian national women's football team (Długa i trudna droga mauretańskiej reprezentacji narodowej kobiet w piłce nożnej), przygląda się wyzwaniom i napięciom kulturowym, których doświadczają piłkarki w Republice Mauretańskiej.

Prace finalistów i zdobywców wyróżnień w konkursie profesjonalnym oceniali: Claudi Carreras Guillén, niezależny kurator, redaktor i animator kultury; Touria El Glaoui, twórczyni targów sztuki afrykańskiej 1:54; Katie Hollander, dyrektorka galerii Annenberg Space for Photography; Gwen Lee, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Fotograficznego w Singapurze; Brent Lewis, fotoedytor z redakcji „New York Timesa” i współzałożyciel agencji Diversify Photo. Przewodniczącym jury i kuratorem wystawy był Mike Trow, fotoedytor i konsultant.

Sony Professional Grant 2019

Spośród finalistów konkursu profesjonalnego Sony World Photography Awards 2019 granty otrzymali Yan Wang Preston (Wielka Brytania, 1. miejsce, kategoria Krajobraz), Edward Thompson (Wielka Brytania, 3. miejsce, kategoria Zadanie), Kohei Ueno (Singapur, 2. miejsce, kategoria Sport) i Tuomas Uusheimo (Finlandia, 2. miejsce, kategoria Architektura). Każdy z tych fotografów w kwietniu 2019 r. otrzymał 7000 dolarów USA i najnowszy sprzęt fotograficzny firmy Sony. Grant może być przeznaczony na tworzenie nowych prac albo realizację długoterminowego projektu.

Wśród wystawianych projektów znajdują się:

Wilderness Expanses (Dzikie przestrzenie) autorstwa Yan Wang Prestona to kontynuacja długotrwałych badań artysty nad złożonością natury we współczesnych społeczeństwach. Fotografie wykonane zostały w Chinach, w różnych regionach poddanych odnowie ekologicznej. Preston specjalizuje się w tradycyjnych zdjęciach krajobrazowych, utrzymanych w klasycznej, czarno-białej estetyce, i za ich pomocą stara się odpowiadać na pytania związane z odtwarzaniem i odbudową ekologiczną dzikich terenów. Edward Thompson jako tło swojego projektu wykorzystuje brexit, dokumentując różne związane z nim wydarzenia krajowe i lokalne.

The beauty of life, forgiveness, and the power of positive change (Piękno życia, przebaczenie i potęga pozytywnej zmiany) to projekt autorstwa Kohei Ueno, ukazujący coroczną migrację i powolne odradzanie się „plemienia Tongan” – stada wielorybów, które w czasach komercyjnych połowów tych wielkich ssaków w okresie powojennym zostało niemal całkowicie wybite. W projekcie Out of bounds (Poza granicami) Tuomas Uusheimo analizuje architekturę oraz przestrzeń.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)